Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό στο ΤΟΡ-16

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο ΤΟΡ-16 της Ευρωλίγκας, αφού δεν τα κατάφερε καθόλου καλά στην Πόλη και έχασε 84-70 από την Αναντολού Εφές. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματικά «κατέρρευσαν» στο δεύτερο ημίχρονο και οι Τούρκοι επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους.

Στο πρώτο μέρος, εξάλλου, οι Πειραιώτες ήταν μπροστά στο σκορ, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο «εγκλωβίστηκαν» στην επίθεση και οι νικητές μπόρεσαν να ελέγξουν το παιχνίδι. Ο Βασίλης Σπανούλης βρέθηκε σε πολύ άσχημη βραδιά και το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχε τις λύσεις για ν' αντιδράσει. Ο Ολυμπιακός, μάλιστα, έχασε με μεγάλη διαφορά και σε περίπτωση ισοβαθμίας δεν ευνοείται.

Οι «ερυθρόλευκοι» στα πρώτα λεπτά είχαν τον έλεγχο (2-4), ωστόσο στη συνέχεια «παγιδεύτηκαν» από την καλή άμυνα της Εφές, η οποία πήγε στο +4 (8-4). Εκεί, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «πλήρωσαν» με το ίδιο… νόμισμα τους γηπεδούχους, καθώς «έτρεξαν» στο παρκέ και με ένα σερί 7-0 πήραν ξανά το προβάδισμα (8-11). Πιστοί στο… δόγμα τους οι Πειραιώτες πήγαν ακόμα και στο +6 (10-16), ωστόσο οι κακές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στους Τούρκους να πλησιάσουν στο τέλος (17-18).

Με το καλάθι του Σλούκα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (17-20), ωστόσο στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε σοβαρά προβλήματα από τους ψηλούς της Εφές (Μπιέλιτσα και Κρστιτς), με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάνε στο 27-23. Με τους Λαφαγέτ, Λοτζέσκι και Χάντερ, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν ξανά μπροστά (29-30), ενώ με τον «καυτό» από την περιφέρεια Μάντζαρη, η υπέρ τους διαφορά πήγε στους τέσσερις πόντους (33-37). Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς κατάφερε να επιστρέψει με ένα μίνι ξέσπασμα (37-37), ωστόσο χάρη στο τρίποντο του Λαφαγέτ -στη λήξη του χρόνου- οι Πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 40-37.

Οι κακές επιλογές στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στην Εφές να φέρει το ματς στα ίσα (40-40), με τον Ντάρντεν να… σπάει το ρόδι για τον Ολυμπιακό, ύστερα από περίπου τρία λεπτά (40-43). Όμως, το καλό «μπλοκάρισμα» του Σπανούλη από τον Ίβκοβιτς, σε συνδυασμό με τους καλούς επιθετικά Λάσμε και Περπέρογλου, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα (45-43). Η καλή άμυνα των Τούρκων υποχρέωσε τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου σε πολλά λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα να σκοράρουν μόνο με βολές και τη διαφορά να ξεφεύγει στους επτά πόντους (55-48). Οι Πειραιώτες δεν έβρισκαν… αντίδοτο και έτσι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν πίσω με 57-52.

Το «μπλόκο» της Εφές στον Ολυμπιακό συνεχιζόταν και στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους «ερυθρόλευκους» να αδυνατούν ακόμα και να… σουτάρουν, αλλά τους Τούρκους να έχουν βρει ρυθμό και να φτάνουν στο +12 (64-52). Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι σε όλες τις πλευρές του παρκέ, αυξάνοντας συνεχώς την υπέρ τους διαφορά (73-55), με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μην μπορούσαν να σκοράρουν ένα καλάθι εντός πεδιάς! Πλέον, το… ποτάμι δεν γυρνούσε πίσω και έτσι η πρώτη ήττα στο TOP 16 της Ευρωλίγκας ήρθε με το τελικό 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-40, 57-52, 84-70.

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 2, Περπέρογλου 8 (1), Σάριτς 4, Ντρέιπερ 14 (4/4 τρίπ.), Κρστιτς 13, Λάσμε 12, Κορκμάζ, Τζάνινγκ 8 (2), Ερτέλ 9 (1), Μπιέλιτσα 10 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 12, Ντάνστον 6, Σπανούλης 2, Σλούκας 8, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 11 (3), Λαφαγιέτ 11 (3), Ντάρντεν 7 (1), Λοτζέσκι 7 (2).