Άνετα η ΑΕΚ, 76-67 τον Κόροιβο

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η ΑΕΚ επικράτησε με 76-67 του Κόροιβου Αμαλιάδας στο ΟΑΚΑ στο παιχνίδι που έκλεισε τη σημερινή ημέρα της 14ης αγωνιστικής της Α1 του μπάσκετ.

Πολύ καλά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ένωση. Μενσά Μπονσού και Αθηναίου ανέλαβαν δράση και έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους (6-0, 3'30''). Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν "σφυγμό" και μείωσαν με τον Μάτζετ (6-4, 5'). Ο Μενσά Μπονσού, ωστόσο, παρέμενε "ζεστός", ο Ουίλιαμσον μπήκε στην... εξίσωση και αυτό ωφέλησε την Ένωση (15-4, 8'). Ο Γιάννης Αθηναίου είχε πάρει την μπαγκέτα του οργανωτή και καθοδηγούσε ιδανικά τους συμπαίκτες του (18-5, 9'). Ο Μαλίκ Χέρστον είχε περάσει στο παρκέ και έδειξε πόσο καλός είναι στην άμυνα, προσφέροντας μια μεγαλοπρεπέστατη τάπα στον Ντουέιν Ντέιβις. Η διψήφια διαφορά παρέμεινε μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, με την Ένωση να έχει πραγματοποιήσει το καλύτερο δεκάλεπτο στην ΣΚΡΑΤΣ Basket League.

Μιλόσεβιτς και Παναντωνίου ανέλαβαν δράση στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν τη διαφορά (25-11, 12'). Στο 12'53'' ο Μαλίκ Χέρστον πέτυχε το πρώτο καλάθι με την "κιτρινόμαυρη" φανέλα και όπως ήταν αναμενόμενο, αποθεώθηκε (27-11). Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι έδειχναν απειλητικοί. Ρούμπιο και Αγγελόπουλος έδειξαν "ζεστοί", μειώνοντας στους 14 πόντους (33-19, 19'). Ο Σάκοτα με τον 4ο πόντο του στο παιχνίδι διαμόρφωσε το 35-19, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Εκεί όπου η ΑΕΚ είχε τον πλήρη έλεγχο στα ριμπάουντ (25-17), ενώ ήταν και πιο εύστοχη (14/31 σουτ, έναντι 9/33).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ανέλαβε δράση ο Ντουέιν Ντέιβις. Ο Αμερικανός των νεοφώτιστων με διαδοχικούς πόντους μάζεψε τη διαφορά (37-26, 22'). Η συνέχεια, όμως άνηκε στους γηπεδούχους. Αθηναίου και Ίνγκλις "εκτελούσαν" έξω από τα 6,75, ο Χέρστον προσέφερε θέαμα και  διαφορά άνοιξε και πάλι (45-26, 14'). Ο Τέρνερ προσπάθησε να μαζέψει μόνος του την κατάσταση (45-30, 25'). Δεν κράτησε πολύ αυτό, όμως. Ο Μενσά Μπονσού εκνεύρισε τον Ρούμπιο και οι γηπεδούχοι ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά, χάρη στον Βρετανό (49-30, 27'). Ακολούθησε ένα επί μέρους 7-0 με μπροστάρη τον Ρόουλ Μάρσαλ, μαζεύοντας τη διαφορά (49-37, 28'). Το επί μέρους σκορ επεκτάθηκε. Ο Ρούμπιο μπήκε στο... κλίμα, Τέρνερ και Μάτζετ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να προηγείται μεν, αλλά τους Ήλειους να έχουν επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης (49-43).

Η άμυνα των γηπεδούχων βρέθηκε σε πολύ καλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στα πρώτα 2'30'' της περιόδου και με τον Χέρστον μπροστάρη η διαφορά αυξήθηκε (52-43, 32'). Σάκοτα και Μενσά Μπονσού ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με το επί μέρους σκορ να είναι 7-2 (56-45, 34'). Πέντε πόντοι δια χειρός Ντέιβις και Μάρσαλ έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο τελευταίο πεντάλεπτο (56-50, 35'). Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τον ίδιο τρόπο. Ντελινινκάιτις και Χέρστον "συνδέθηκαν" με το αντίπαλο καλάθι και η διαφορά ανέβηκε ξανά (61-50, 36'). Ο Ντέιβις ανέλαβε και πάλι δράση (63-57, 37'). Το επόμενο λεπτό, ωστόσο, ήταν καθοριστικό. Ο Σάκοτα ανέλαβε δράση, ο Αθηναίου ακολούθησε και οι δυο τους έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας τους (68-57, 38'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με τον Ρούμπιο να είναι αποτελεσματικός (72-65, 39'). Αυτή, όμως δεν ήρθε ποτέ, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 76-67, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τον δεύτερο γύρο της Α1.

Δεκάλεπτα: 19-7, 35-19, 49-43, 76-67.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 5 (1), Ντελινινκάιτις 8 (1), Σάκοτα 9, Κασελάκης, Πολυτάρχου, Χέρστον 11, Ουίλιαμσον 4, Τσιάκος, Αθηναίου 12 (2), Μιλόσεβιτς 3, Μενσά-Μπονσού 13, Ίνγκλις 11 (1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 8, Μάρσαλ 9 (1), Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου 4, Ντέιβις 15 (3), Βασίλιεβιτς 3, Κανονίδης, Φιλιππάκος, Τέρνερ 10, Ρούμπιο 16, Γαλιώτος.