Μεγάλη νίκη των Τρικάλων επί του ΚΑΟΔ

Σημαντική νίκη με 80-76 πήραν τα Τρίκαλα επί του ΚΑΟΔ στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή, αλλά δεν κατάφεραν να καλύψουν και τη διαφορά  των 5 πόντων (62-57) που είχαν ηττηθεί στον πρώτο γύρο.

Από ανατροπή σε ανατροπή πήγαινε το παιχνίδι των Τρικάλων με τον ΚΑΟΔ. Την ύστατη ώρα όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τη δική τους. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη επικράτησε με 80-76 των Δραμινών, με τον Ίνγκραμ να "γράφει τον επίλογο" της αναμέτρησης, με τις δύο βολές που πέτυχε 10'' πριν το τέλος. Ο ίδιος παίκτης πάντως λίγο έλειψε να "πληγώσει" την ομάδα του, αφού στην προηγούμενη φάση έκανε το λάθος που έφερε τον ΚΑΟΔ σε απόσταση βολής.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Κάντζι (με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ), ενώ τον ακολούθησαν οι Χάρις (19 πόντοι), Τσούπκοβιτς (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Ίνγκραμ (15 πόντοι). Από τον ΚΑΟΔ, ο Τρότερ σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ ο Ζάρας πρόσθεσε άλλους 15 -με τους έξι στο τελευταίο ενάμιση λεπτό.

Ο τρόπος με τον οποίο ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι αρκούσε για να τους βάλει από νωρίς σε θέση οδηγού. Με τον Χάρις να σκοράρει κατά ριπάς (είχε οκτώ πόντους από το πρώτο τρίλεπτο), τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με +9 (11-2) από το 3ο λεπτό. Κι έκτοτε δεν κοίταξαν πίσω, στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΚΑΟΔ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά όσο δεν έμπαιναν τα περιφερειακά σουτ (4/12 μέχρι την ανάπαυλα), δεν ήταν εύκολο. Τι κι αν οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη δεν έβρισκαν τον στόχο από τα 6μ75 (0/8), όσο οι ξένοι έκαναν τη διαφορά, το προβάδισμα δεν άλλαζε χέρια. Εξ ου και το +7 (36-29) της ανάπαυλας, που έδινε στα Τρίκαλα ένα μικρό προβάδισμα για τη νίκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κώστα Μέξα κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση. Με τον Τρότερ να αναλαμβάνει δράση επιθετικά και τα ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα να βελτιώνονται, ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με έξι πόντους (46-52) στο 28ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα όμως, δεν επέδειξε τη δέουσα ψυχραιμία. Γι αυτό οι γηπεδούχοι "έτρεξαν" σερί 13-0 μέχρι το 32ο λεπτό, μετατρέποντας το -6 (46-52) σε +7 (59-52).

Ακόμα κι όταν όλα έδειχναν πως το ροζ φύλλο αγώνα θα καταλήξει στην πλευρά των γηπεδούχων, τα συνεχόμενα καλάθια του Ζάρα αρκούσαν για να ξαναγίνει ντέρμπι το παιχνίδι. Ο αρχηγός των Δραμινών πέτυχε έξι σερί πόντους στο τελευταίο λεπτό, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους τρεις πόντους (76-73), με 53'' για το τέλος.

Κι αν ο Ίνγκραμ δεν ήταν... απρόσεκτος, τότε η νίκη θα κατέληγε πιο εύκολα στην πλευρά των Τρικάλων. Ο πόιντ γκαρντ των γηπεδούχων έκανε το λάθος που έφερε τον ΚΑΟΔ (μετά από καλάθι του Τρότερ) στο -2 (78-76), με 14'' να μένουν για το τέλος. Στην επόμενη φάση όμως, κέρδισε το φάουλ, έβαλε τις  βολές και "έγραψε" το τελικό 80-76, για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 36-29, 55-52, 80-76.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 15 (1) , Νικολόπουλος , Τρέισι 7 (1), Χάρις 19 (1), Κούπκοβιτς 14 (2), Πάνος 2 , Σπανός, Κάτζι 20 , Χουχούμης 3.

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 8, Τρότερ 20 (3), Γεωργάκης , Άτκινς 2, Όντομ 2, Μισέλ 1 , Ζάρας 15 (2) , Λο 12 (1), Τσαλδάρης , Παπαμακάριος 7 (1).