Ήττα για το Ηράκλειο στην έδρα της πρωτοπόρου Κύμης

Αρκετά καλή παρουσία είχε το Ηράκλειο στην έδρα της πρωτοπόρου Κύμης παρά την ήττα με 78-68 στην αυλαία του πρώτου γύρου της Β' Εθνικής.

Η κρητική ομάδα πάλεψε για το διπλό με το πρώτο ημίχρονο να είναι πραγματικά ντέρμπι. Από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά, όμως, η Κύμη άρχισε να επιβάλει το ρυθμό της και σιγά-σιγά έκτισε μία διαφορά που στη λήξη του 30λεπτου έφτασε τους 12 πόντους (58-46).

Στην τελευταία περίοδο, το Ηράκλειο πάλεψε για την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε.

Διαιτητές: Σιώκας - Καλογερόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 34-34, 58-46, 78-68.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Σέττος 3 (1), Καπινιάρης , Κατράνας 3 (1), Κωνσταντακόπουλος 10, Γκιζογιάννης 3 (1), Κολώκας 8, Κακιούζης 27, Λόλας, Σιαμανδούρας, Ερεβμπεναζιε, Σκουλούδης, Μιλόσεβιτς 24.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Πετράκης 2, Παπαδάκης 14 (1), Μπόγδανος 17 (1), Αγαπιάδης 6 (2), Σακελλαρίου 9 (1), Λιανδράκης 3 (1), Πάλλης 11, Αρναουτάκης 4, Σαχπατζίδης 2, Παπαδούλης.