Κράτησε αλώβητο το Λίντο ο Εργοτέλης

Έστω και δύσκολα ο Εργοτέλης διατήρησε το αήττητο στην έδρα του επικρατώντας με 70-61 των Αγίων Θεοδώρων Αρχάγγελου στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα έχοντας ένα μικρό προβάδισμα (5-8), αλλά ένα καλό πεντάλεπτο των γηπεδούχων ήταν αρκετό για να ανατρέψουν τα δεδομένα και να βρεθούν στο +8 (18-10) στο 8'. Από εκεί και μετά διατηρούσαν σταθερά τα ηνία, ενώ ακόμα και όταν οι Άγιοι Θεόδωροι μείωσαν σε 21-18, αντέδρασαν σωστά κλείνοντας το ημίχρονο στο +9 (36-27).

Ο Εργοτέλης ήταν πολύ κακός σε άμυνα και επίθεση στο 3ο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι Άγιοι Θεόδωροι να ελέγξουν το ματς, ενώ πήραν και τα ηνία με 38-39 στο 26':30'', ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο η υπέρ τους διαφορά έφτασε και τους 8 πόντους (44-52) στο 31':40''.

Κάπου εκεί οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και με οδηγούς τους Καρακωνσταντάκη και Σακελλαράκη στην επίθεση απάντησαν με δικό τους 9-0 σερί ξαναπαίρνοντας τα ηνία με 53-52 στο 33':20''. Το ματς έμεινε ισορροπημένο μέχρι και περίπου ένα δίλεπτο πριν τη λήξη με το σκορ να είναι 64-61.  Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι κράτησαν αλώβητο το καλάθι τους και με 6-0 σερί έφτασαν στη νίκη.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Τσολάκος.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 36-27 (ημίχ.), 44-47, 70-61.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Γεωργούτσος 14, Καρακωνσταντάκης 12 91), Ξενάκης 10, Χαρωνίτης 2, Σακελλαράκης 17 (1), Σκαρλάτος 3 (1), Βασιλειάδης 2, Μπουμπάρης, Αρναουτάκης 6, Μαχαιριανάκης, Καραλής 4.

ΑΓ. ΘΕΟΔΩΡΟΙ ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΥ (Β. Θωμίδης): Μητσού 6 (1), Παπανικολάου, Ξυπολιτάς, Βλαχοδήμος, Ματσαμάς 14 (1), Αυγενικός 6 (1), Σκορδάλης 16 (3), Κούρος 2, Εκινέ 7, Ντεντά 10.