Νίκη της Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι με Ατλέτικο

Η μεγάλη νικήτρια στο ισπανικό ντέρμπι κορυφής με την Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν η Μπαρτσελόνα καθώς επικράτησε με 3-1 στη Βαρκελώνη και έμεινε σε απόσταση ενός βαθμού από την πρωτοπόρο Ρεάλ!

Σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι η Μπαρτσελόνα ήταν συνολικά καλύτερη και μόλις στο 12' έπειτα από προσωπική ενέργεια του Μέσι, ο Νειμάρ πλάσαρε σωστά για το 1-0.

Στο 35' και πάλι ο Μέσι, σε μία ελεγχόμενη φάση, πήρε την μπάλα -πιθανώς με το χέρι, μιας και ούτε το ριπλέι το αποσαφηνίζει- μπήκε στην περιοχή και έδωσε... έτοιμο γκολ στον Σουάρες που έκανε το 2-0.

Στο 57' και πάλι ο Μέσι ήταν πρωταγωνιστής, αλλά για διαφορετικό λόγο. Ανέτρεψε τον Γκάμπι μέσα στην περιοχή και ο Μάντζουκιτς ευστοχώντας σε πέναλτι έκανε το 2-1.

Το τελικό 3-1 το διαμόρφωσε ο ίδιος ο Αργεντινός στο 88'.

«Πετάει» η Σεβίλλη, ήττα για την Μπιλμπάο!

Σταθερή στην καλή της φετινή πορεία η Σεβίλλη νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Αλμερία και μένει αήττητη για οχτώ ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το ματς μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Ιμπόρα στο 58΄ και του Κόκε στο 63΄.

Με αυτό το αποτέλεσμα μπήκε τέλος σε ένα καλό σερί που είχε τον τελευταίο καιρό η Αλμερία με τρεις νίκες και μια ισοπαλία.

Ένα πολύ σημαντικό διπλό έκανε η Έλτσε επικρατώντας 2-1 εκτός έδρας της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 από τα γκολ του Ροντρίγκες στο 17΄ και του Φέιρ στο 53΄, με την Μπιλμπάο να καταφέρνει να μειώσει σε 2-1 στο 73΄ με τον Σαν Χοσέ.

Αποτελέσματα και πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής

Λεβάντε – Λα Κορούνια 0-0

Ρεάλ - Εσπανιόλ 3-0 (12' Χάμε Ροντρίγκεζ, 28' Μπέιλ. 76΄ Νάτσο)

Μάλαγα - Βιγιαρεάλ 1-1 (60' Αμραμπάτ / 45+1' Ντος Σάντος)

Θέλτα - Βαλένθια1-1 (61' Ορελάνα / 43' Ροντρίγκο)

Έιμπάρ - Χετάφε 2-1 (33' Μοράλ, 51' Κάπα 51' - 80' Ντιέγκο Κάστρο)

Αλμερία - Σεβίλλη 0-2 (58' Ιμπόρα, 63΄Κόκε)

Μπιλμπάο - Έλτσε 1-2 (73΄Σαν Χοσέ – 17΄Ροντρίγκεζ, 53΄Φέιρ)

Γρανάδα - Σοθιεδάδ 1-1 (79' πεν. Φραν Ρίκο - 36' πεν. Βέλα)

Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο 3-1 (12' Νεϊμάρ, 35' Σουάρες, 87' Μέσι - 57' πεν. Μάντζουκιτς)