Σημαντική νίκη για τον Ηρόδοτο

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του στη Γ' Εθνική πέτυχε ο Ηρόδοτος επικρατώντας με 76-67 του Αιγάλεω στο κλειστό της Αλικαρνασσού στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα και με επιμέρους σερί 25-11 έκλεισαν το 30λεπτο προηγούμενοι με 65-52. Από εκεί και μετά διατηρούσε μία διαφορά ασφαλείας και έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-41 (ημίχ.), 65-52, 76-67.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μ. Δημητριάδης): Τσαμπής 20, Σταθάκης, Μαϊστρέλης 6 (2), Χρύσης 27, Καρλάφτης, Γρύλλης 2, Παρδακάς 6, Μητρόπαπας, Βαρνάβας 11, Μαυρόπουλος 4, Χαρατσής.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Γ. Δρουμπούκης): Μένος 2, Χανιώτης Α. 8, Κωνσταντινίδης, Καράβολας 26 (1), Χανιώτης Δ. 6, Κετεμά, Μιλεντιγίεβιτς 8, Αποσκίτης 15 (1), Σακελλαρόπουλος, Λοΐζος 2.