Με νίκη ξεκίνησε το 2015 για το Ηράκλειο

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, το Ηράκλειο επικράτησε με 64-58 του Χολαργού στο κλειστό στα Δύο Αοράκια και πήρε βαθμολογικές ανάσες ενόψει της συνέχειας της Β' Εθνικής.

Το παιχνίδι δε διεκδικεί δάφνες καθώς ήταν κακό ποιοτικά και ουσιαστικά το Ηράκλειο πήρε τη νίκη χάρη στο γεγονός ότι στην τελευταία περίοδο ο Χολαργός έμεινε χωρίς καλάθι για περισσότερο από οκτώμισι λεπτά.

Ο Χολαργός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 0-6, αλλά γρήγορα το Ηράκλειο ισορρόπησε, ενώ πήρε για πρώτη φορά τα ηνία με 13-12 στο 7':30''. Δεν έμεινε για πολύ στη θέση του οδηγού, όμως καθώς τα αμυντικά κενά έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να βρεθούν ξανά στο +6 (21-27) στο 12':30''. Με ένα επιμέρους 11-3 σερί οι γηπεδούχοι επανέκτησαν το προβάδισμα (32-30) και πήγαν και στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 37-34.

Το παιχνίδι έμεινε απόλυτα ισορροπημένο και στην 3η περίοδο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, ενώ με πέντε αναπάντητους πόντους στο φινάλε, ο Χολαργός έκλεισε το 30λεπτο προηγούμενος με 48-53.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν άποντοι για περισσότερα από οκτώμισι λεπτα στο 4ο δεκάλεπτο και παρότι που και το Ηράκλειο έμεινε στα χαμηλά κατάφερε, ωστόσο, να σημειώσει ένα σερί 10-0, να προηγηθεί με 58-53 στο 37':40'' και να φτάσει και στη νίκη.

Διαιτητές: Βαρδάλος, Τσούνας.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-34 (ημίχ.), 48-53, 64-58.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Πετράκης 4, Παπαδάκης 12 (1), Σπυριδάκης, Μπόγδανος 9, Αγαπιάδης 1, Αρναουτάκης 13, Σακελλαρίου 12, Λιανδράκης 5 (1), Σαχπατζίδης 4, Πάλλης 4.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Ν. Χατζηπανήγυρης): Γραμμάτικας 9 (2), Αγόρης 5 (1), Μούκας 8 (2), Ομάρ-Μουμπάρακ 11 (2), Πολιτόπουλος, Χατζόπουλος 14 (3), Κιαπέκος 4, Παπαγεωργόπουλος, Παπάς 7 (1).