Ήττα στο φινάλε για τον ΟΦΗ στη Λευκάδα

Με ήττα έκλεισε το 2014 ο ΟΦΗ καθώς δεν τα κατάφερε στη Λευκάδα χάνοντας με 69-65 από τη Δόξα στο πλαίσιο της 10ης και τελευταίας για φέτος αγωνιστικής της Α2.

Η κρητική ομάδα γύρισε από το -9, διεκδίκησε τη νίκη ως το φινάλε, αλλά δεν τα κατάφερε με ένα πρώην παίκτη της, τον Μάρτζο να τη «σκοτώνει» στο φινάλε.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο (10-11 στο 7', 19-19 στο 13', 29-30 στο 19'), ενώ η λήξη του 20λέπτου βρήκε μπροστά τη Δόξα με 34-31.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι στο δεύτερο ημίχρονο παίρνοντας μία διαφορά που έφτασε και τους 9 πόντους (54-45). Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού, όμως δεν τα παράτησαν μειώνοντας σε 64-62 στο 39', αλλά και σε 65-64 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Με ένα καλάθι και δύο βολές του Μάρτζου, όμως οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς.

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Πανταζής-Συμεωνίδης

Δεκάλεπτα: 18-13, 34-31, 49-43, 69-65

Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 10 (2), Μάρτζος 10 (2), Χίμπερτ 2, Μουρατίδης 7 (1), Αποστολίδης 5, Καραδολάμης, Συμεωνίδης 5, Αναγνωστόπουλος 7, Σκλάβος 23 (3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γαρμπής, Βέσκας, Αργυρός

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης, Σταμπουλής 11 (3), Ράζης 11 (1), Τζουλάκης, Μαυρογιάννης, Στυλιανού 8 (1), Λιανός 6, Κιτσούλης 16 (1), Κυρίτσης, Χάλαρης 5 (1), Τρεπάλοβατς 8, Σκλήβας