Νίκη της Μπαρτσελόνα με χατ τρικ Μέσι

Με το χατ τρικ του Λιονέλ Μέσι η Μπαρτσελόνα νίκησε 5-1 την Εσπανιόλ στο ντέρμπι της Καταλονίας και μένει στην 2η  θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς και στο -2 από την Ρεάλ.

Η Εσπανιόλ έκανε κάτι που δεν έχουν πετύχει πολλές ομάδες φέτος και άνοιξε το σκορ απέναντι στην Μπαρτσελόνα με τον Σέρχιο Γκαρσία στο 13΄.

Η Μπαρτσελόνα σταδιακά άρχισε να πιέζει περισσότερο και ο Μέσι είχε δοκάρι στο 30΄. Ο Αργεντινός με ένα εξαιρετικό γκολ ισοφάρισε σε 1-1 στο 45΄.

Με την… φόρα του πρώτου ημιχρόνου ο Μέσι ξεκίνησε και το δεύτερο και πέτυχε το 2-1 στο 50΄ και τρία λεπτά μετά ο Πικέ σκόραρε το πρώτο του γκολ για φέτος για το 3-1.

Με τον ρυθμό να έχει πέσει και το αποτέλεσμα να έχει κριθεί ο Πέδρο πέτυχε το 4-1 στο 77΄και ο Μέσι βρήκε για τρίτη φορά δίχτυα στο 81΄ για το τελικό 5-1.

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας του ισπανικού πρωταθλήματος παραμένει η Σεβίλλη, η οποία νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Ράγιο Βαγιεκάνο και έφτασε τους 29 βαθμούς.

Η Σεβίλλη προηγήθηκε πολύ νωρίς με γκολ του Μπάκα στο 8΄, εκμεταλλευόμενη ένα λάθος στην άμυνα της Ράγιο Βαγιεκάνο.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα στα τρία τελευταία λεπτά του ματς με την αποβολή του Καρίσο στο 87΄, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν έστω έναν βαθμό.