Αθλητισμός

Ανακοινώθηκαν οι...υποψήφιοι κορυφαίοι από τον ΠΣΑΤ

 Τους κορυφαίους αθλητές, ομάδες και προπονητές για την χρονιά που ολοκληρώθηκε ανέδειξε η ψηφοφορία του ΠΣΑΤ για τα καθιερωμένα βραβεία που διοργανώνονται για 61η χρονιά.

Με τη συμμετοχή 481 αθλητικών Συντακτών, ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικών Συντακτών ανακοίνωσε τους τρεις κορυφαίους σε κάθε κατηγορία, ενώ τα τελικά αποτελέσματα κάθε κατηγορίας θα ανακοινωθούν σε εκδήλωση που θα γίνει την Δευτέρα 15/12 (19.00) στο ΣΕΦ (απευθείας μετάδοση απ’ τη Nova). Την παρουσίαση έχουν αναλάβει Γρηγόρης Παπαβασιλείου και Χριστίνα Βραχάλη.

Αναλυτικά οι υποψήφιοι σε κάθε κατηγορία:  
Για τον κορυφαίο αθλητή(με αλφαβητική σειρά): ΗΛΙΑΔΗΣ Ηλίας (Τζούντο), ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗΣ Γιώργος(Ποδόσφαιρο), ΚΟΣΜΙΔΗΣ Λευτέρης (Γυμναστική).

Για της κορυφαία αθλήτρια(με αλφαβητική σειρά): ΒΟΥΓΙΟΥΚΑ Βάσω (Ξιφασκία), ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ Κατερίνα (Κωπηλασία), ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος).

Για την κορυφαία ομάδα (με αλφαβητική σειρά): ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΑΝΔΡΩΝ, ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΛΟ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, ΚΟΛΥΜΒΗΣΗOpenwater.

Για τον κορυφαίο προπονητή (με αλφαβητική σειρά): ΓΕΜΕΛΟΣ Νίκος(Κολύμβηση), ΜΟΡΦΕΣΗΣ Γιώργος (Πόλο), ΣΑΝΤΟΣ Φερνάντο (Ποδόσφαιρο).

Για τον κορυφαίο αθλητή με αναπηρία (με αλφαβητική σειρά), οι: ΚΩΣΤΑΚΗΣ Ιωάννης (Κολύμβηση), ΜΑΜΑΛΟΣ Παύλος (Άρση βαρών σε πάγκο), ΤΑΜΠΑΞΗΣ Χρήστος(Κολύμβηση).

Για τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας με αναπηρία είναι (με αλφαβητική σειρά): ΛΙΑΓΚΟΥ Ανθή (Στίβος), ΣΜΑΡΑΓΔΗ Στυλιανή (Στίβος), ΣΤΑΜΑΤΟΥΛΑ Μαρία (Στίβος).

Για τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας με αναπηρία (με αλφαβητική σειρά): ΔΙΠΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ, ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΓΚΟΛΜΠΟΛ, ΟΜΑΔΙΚΟ R4 ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα (εκτός της πρώτης τριάδας)

ΑΘΛΗΤΕΣ:
4. Γιάννης Αντετοκούμπο (μπάσκετ): 759, 5. Κώστας Φιλιππίδης (στίβος): 605, 6. Λούης Τσάτουμας (στίβος): 325, 7. Απόστολος Χρήστου (κολύμβηση): 133, 8. Βύρων Κοκκαλάνης (ιστιοπλοϊα): 63, 9. Σπύρος Γιαννιώτης (κολύμβηση): 40, 10. Άγγελος Βασιλείου (μοντ. Πένταθλο): 24, 11. Κώστας Παπανικολάου (μπάσκετ): 18, 12. Δημήτρης Τσεκερίδης (πάλη): 15, 13. Κώστας Χριστοφιδέλης (βόλεϊ): 14, 14. Σοφοκλής Σχορτσιανίτης (μπάσκετ): 10, 15. Δημήτρης Νέγρης (κολύμβηση): 9, 16. Κώστας Τσιλιμπάρης (χάντμπολ): 9, 17. Βασίλης Σπανούλης (μπάσκετ): 8, 18. Παναγιώτης Γκιώνης (πιγκ πογκ): 7, 19. Χάρης Μάλλιος (χάντμπολ): 7, 20. Λευτέρης Πετρούνιας (εν.γυμναστική): 7, 21. Ρομάν Μουστόπουλος (τζούντο): 6, 22. Δημήτρης Παπαδημητρίου (ιστιοπλοϊα): 6, 23. Δημήτρης Διαμαντίδης (μπάσκετ): 5, 24. Δημήτρης Θεοδωρακάκος (μαραθώνιος): 5, 25. Σωκράτης Παπασταθόπουλος (ποδόσφαιρο): 5, 26. Φίλιππος Παπαφιλίππου (μηχανοκίνητος αθλητισμός): 5, 27. Γιώργος Αφρουδάκης (πόλο): 4, 28. Χρήστος Βολικάκης (ποδηλασία): 4, 29. Κριστιάν Γκολομέεφ (κολύμβηση): 4, 30. Γιάννης Κουρκουρίκης (σπάρταθλο): 4, 31. Ευθύμιος Μίτας (σκοποβολή): 3, 32. Γιάννης Παπαπέτρου (μπάσκετ): 3, 33. Γιώργος Πέρρος (χάντμπολ): 3, 34. Γιάννης Φουντούλης (πόλο): 3, 35. Αλέξης Φωτιάδης (μαραθώνιος) 3, 36. Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (μπάσκετ): 3

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ
4. Άννα Κορακάκη (σκοποβολή): 415, 5. Ελευθερία Πλευρίτου (πόλο): 213, 6. Μαρία Πρεβολαράκη (πάλη): 108, 7. Κέλυ Αραούζου (κολύμβηση): 57, 8. Χρυσή Διαμαντοπούλου (πόλο): 55, 9. Άρτεμις Σπανού (μπάσκετ): 46, 10. Ανδριάνα Ασπρογέρακα (ταεκβοντό): 32, 11. Αθηνά Αγγελοπούλου (κωπηλασία): 30, 12. Νικόλ Κυριακοπούλου (στίβος): 27, 13. Ελισάβετ Τελτσίδου (τζούντο): 24, 14. Ηλιάνα Κοροσίδου (στίβος): 18, 15. Αθηνά Ωνάση (ιππασία): 18, 16. Ναταλία Αράπογλου (ιστιοπλοϊα): 15, 17. Μπάρμπαρα Μπούικα (πόλο): 11, 18. Ελένη Ξενάκη (πόλο): 11, 19. Αναστασία Καρακατσάνη (στίβος): 10, 20. Σοφία Κτενά (τεχνική κολύμβηση): 10, 21. Λαμπρίνα Τσακαλού (χάντμπολ): 10, 22. Αναστασία Αβραμίδου (σκάκι): 9, 23. Νίκη Ράτσικα (χάντμπολ): 6, 24. Κριστίνα Έλενα Τσιομπάνου (χάντμπολ): 6, 25. Αρέτα Κονόμι (βόλεϊ): 5, 26. Βάσω Μιλλούση (ενόργανη γυμναστική): 5, 27. Άννα Μπουρδάκου (ξιφασκία): 5, 28. Σταυρούλα Τσολακίδου (σκάκι): 5, 29. Τούλα Καλέντζου (μπάσκετ): 4, 30. Βάσω Πλευρίτου (πόλο): 4, 31. Στέλλα Χριστοδούλου (βόλεϊ): 4, 32. Βίκυ Ψαράκη (μηχανοκίνητος αθλητισμός): 4, 33. Αναστασία Δεληδημήτρη (ταεκβοντό): 3, 34. Αναστασία Ζαμπούρα (ταεκβοντό): 3, 35. Αναστασία Κωνσταντινίδου (ταεκβοντό): 3, 36. Μαρία Μπελιμπασάκη (στίβος): 3, 37. Ευαγγελία Πλατανιώτη (συγχρονισμένη κολύμβηση): 3, 38. Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική γυμναστική): 3

ΟΜΑΔΕΣ
4. Ολυμπιακός Ποδόσφαιρο Ανδρών: 336, 5. Τετραπλό σκιφ ανδρών ελαφρών βαρών κωπηλασία (Κόνσολας Λευτέρης, Γιάνναρος Σπύρος, Μαγδανής Παναγιώτης, Κόνσολας Γιώργος): 277, 6. Παναθηναϊκός Μπάσκετ Ανδρών: 178, 7. Ολυμπιακός Πόλο Γυναικών: 80, 8. Tornado Ιστιοπλοϊα Ανδρών (Πασχαλίδης Ιορδάνης, Τριγκώνης Κώστας): 70, 9. 470 Ιστιοπλοϊα Ανδρών (Μαντής Παναγιώτης, Καγιαλής Παύλος): 65, 10. Εθνική Βόλεϊ Ανδρών: 64, 11. Παναθηναϊκός Ποδόσφαιρο Ανδρών: 47, 12. Α.Ο. Σούρμενα Μπάσκετ Γυναικών: 26, 13. Διπλό σκιφ ανδρών ελαφρών βαρών κωπηλασία (Κόνσολας Λευτέρης, Γιάνναρος Σπύρος): 19, 14. ΑΕΚ Χάντμπολ: 17, 15. Διομήδης Άργους (χάντμπολ): 16, 16. Εθνική Μπάσκετ Εφήβων: 12, 17. Ολυμπιακός Βόλεϊ Ανδρών: 10, 18. Ολυμπιακός Κολύμβηση: 10, 19. ΝΟΒουλιαγμένης πόλο γυναικών: 9, 20. Αστέρας Τρίπολης ποδόσφαιρο Ανδρών: 8, 21. Εθνική Πόλο Ανδρών: 7, 22. ΠΑΟΚ Χάντμπολ Γυναικών: 7, 23. Τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου κωπηλασία (Αγγελόπουλος Διονύσης, Τσίλης Γιάννης, Τζιάλλας Γιώργος, Χρήστου Γιάννης): 7, 24. Beach Volley (Αρβανίτη Βίκυ-Τσιαρτσιάνη Μαρία): 6, 25. Εθνική Ποδηλασία Εφήβων: 6, 26. Εθνική Ανσάμπλ: 5, 27. Beach Volley (Κοτσιλιάνος Γιώργος –Ζουμπάνης Νίκος): 4, 28. Ολυμπιακός Βόλεϊ Γυναικών: 4, 29. Ολυμπιακός Πόλο Ανδρών: 4, 30. Συγχρονισμένο Τραμπολίνο Γυναικών (Κασάπογλου Λίλα, Αγγελούση Εύη): 4, 31. Εθνική Βόλεϊ Νεανίδων: 3, 32. Εθνική Συγχρονισμένης Κολύμβησης: 3, 33. Ομάδα Ποδοσφαίρου Ανδρών Καλλονής: 3, 34. Ομάδα Ποδοσφαίρου Ανδρών Λαμίας: 3, 35. ΟΦ Νέα Ιωνία Χάντμπολ Γυναικών: 3

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ
4. Δημήτρης Κυττέας (στίβος):161, 5. Γκονζάλες Μίτσελ (ποδόσφαιρο): 146, 6. Τζιοβάνι Ποστιλιόνε (κωπηλασία): 123, 7. Νίκος Ηλιάδης (τζούντο): 84, 8. Γιάννης Αναστασίου (ποδόσφαιρο): 77, 9. Δημήτρης Βασιλικός (στίβος): 57, 10. Ελένη Καπογιάννη (μπάσκετ): 46, 11. Σωτήρης Δρίκος (βόλεϊ): 43, 12. Δημήτρης Δημητρούλιας (χάντμπολ): 25, 13. Χάρης Παυλίδης (πόλο): 21, 14.
Γιάννης Αρβανίτης (χάντμπολ): 20, 15. Ηλίας Παπαθεοδώρου (μπάσκετ): 17, 16. Στάικος Βεργέτης (ποδόσφαιρο): 15, 17. Γιάννης Νικολάκης (βόλεϊ): 12, 18. Δημήτρης Καζάζης (βόλεϊ): 10, 19. Γιώργος Μπαρτζώκας (μπάσκετ): 8, 20. Θοδωρής Βλάχος (πόλο): 7, 21. Κώστας Παπαδόπουλος (βόλεϊ): 7, 22. Άγγελος Αναστασιάδης (ποδόσφαιρο): 5, 23. Τζένη Παπαδοπούλου (ρυθμική γυμναστική): 5, 24. Γιώργος Αγγέλου (ενόργανη γυμναστική): 4, 25. Γιώργος Μπικογιάννης (κωπηλασία): 4, 26. Ξιάρχος Αλέκος/Καλαϊτζογλίδης Γιάννης (τεχνική κολύμβηση): 4, 27. Αργύρης Πεδουλάκης (μπάσκετ): 4, 28. Φραγκίσκος Αλβέρτης (μπάσκετ): 3, 29. Γρηγορία Γκόλια (χάντμπολ): 3, 30. Σοφία Ναϊσίδου (χάντμπολ): 3, 31. Γιάννης Πετράκης (ποδόσφαιρο): 3, 32. Δημήτρης Ράφτης (ενόργανη γυμναστική): 3, 33. Κώστας Τσάνας (ποδόσφαιρο): 3, 34. Ναταλία Τσερνέσκα (συγχρονισμένη κολύμβηση): 3

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ
4. Γιώργος Κωστάκης (στίβος): 247, 5. Πασχάλης Κουλούμογλου (άρση βαρών σε πάγκο): 116, 6. Αριστείδης Μακροδημήτρης (κολύμβηση): 116 , 7. Γρηγόρης Πολυχρονίδης (μπότσια): 66, 8. Εμμανουήλ Στεφανουδάκης (στίβος): 50, 9. Στέφανος Διαμαντής (τένις με αμαξίδιο): 27, 10. Αντώνης Τσαπατάκης (κολύμβηση): 27, 11. Δημήτρης Μπακοχρήστος (άρση βαρών σε πάγκο): 19, 12. Κώστας Καμάρας (στίβος): 16, 13. Δημήτρης Ζησίδης (στίβος): 6, 14. Γιώργος Σφάλτος (κολύμβηση): 6, 15. Χρήστος Κουτούλιας (στίβος): 3, 16. Παναγιώτης Τριανταφύλλου (ξιφασκία): 3

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ
4. Μαρία Καλπακίδου (κολύμβηση): 539, 5. Δώρα Μούτσιου (σκοποβολή): 5

ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ
4. Ξιφασκία με αμαξίδιο: 8

Σχόλια