Τρίποντο στις καθυστερήσεις για την Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα αποδείχθηκε πιο ανθεκτική από τη Βαλένθια και με γκολ του Μπουσκέτς στο 90'+4' πήρε ένα «χρυσό» τρίποντο στο «Μεστάγια», 1-0, στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστική της Primera Division.

Mια νίκη που φέρνει την Μπαρτσελόνα μόνη στη 2η θέση, και την κρατά σε απόσταση δύο βαθμών από την πρωτοπόρο Ρεάλ, ενώ στην αντίπερα όχθη οι «νυχτερίδες» γνώρισαν την πρώτη εντός έδρας ήττα τους και έμεινα στην 5η θέση.

Το ντέρμπι στο «Μεστάγια» είχε στιγμές εκρηκτικού ρυθμού και πολλές φάσεις για τις δύο ομάδες.

Η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να είχε πανηγυρίσει το γκολ στο 70΄, όταν ο Σουάρες είχε στείλει με κοντινό πλασέ στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε κακώς, καθώς ο Μουσταφί κάλυπτε τον Ουρουγουανό.

Με τον Μέσι σε κακό βράδυ η ομάδα της Καταλωνίας έφθασε πολύ κοντά στο γκολ στο 58' και πάλι με τον Σουάρες, που έχοντας εξουδετερωμένο τον Ντιέγκο Αλβες πλάσαρε άουτ.

Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι είδαν τον Αντρέ Γκόμεζ να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πλάγια αριστερά στο 45+1, στο 59' ο Πικέ έδιωξε προ της γραμμής της εστίας την μπάλα σε γύρισμα του Ροντρίγκο, ενώ στην πιο μεγάλη στιγμή τους, στο 71', ο Φεγκουλί δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλαούντιο Μπράβο.

Έκανε το... χρέος της η Ατλέτικο

Εύκολα και χωρίς να… πατήσει γκάζι η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 2-0 εντός έδρας την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια και τουλάχιστον για τις επόμενες ώρες είναι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της Ατλέτικο στο «Βιθέντε Καλδερόν» μέσα σε μια εβδομάδα, με την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε να συνεχίζει να είναι αήττητη στην έδρα της.

Η Ντεπορτίβο Λα Κουρούνια ήταν καλά στημένη απέναντι στην Ατλέτικο, η οποία κατάφερε και άνοιξε το σκορ με τον Σαούλ στο 43΄.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Ατλέτικο πέτυχε το 2-0 με πολύ ωραίο γκολ του Τουράν στο 55΄και προς το τέλος του δευτέρου ημιχρόνου οι «ροχιμπλάνκος» έγιναν πιο επιθετικοί ψάχνοντας και ένα τρίτο γκολ.

Λίγες ώρες πριν το ματς έγιναν επεισόδια μεταξύ οργανωμένων οπαδών των δυο ομάδων. Ενας άντρας, οπαδός της Λα Κορούνια, έχασε τη ζωή του, ενώ ορισμένοι τραυματίστηκαν και έγιναν αρκετές συλλήψεις.

Η 11άδα της Ατλέτικο: Μόγια, Χουάνφραν, Ανσάλντι, Γοδίν, Χιμένεθ, Τιάγκο, Τουράν, Σαούλ (66΄ Ροντρίγκες), Κόκε, Μάντζουκιτς (58΄Χιμένεθ), Γκριεζμάν (75΄Τσέρτσι)

«Πολυβόλο» η Σεβίλλη, σε τροχιά Ευρώπης!

Με ένα «ξέσπασμα» στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη «συνέτριψε» 5-1 εντός έδρας την Γρανάδα και είναι στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς.

Στο ματς υπήρχαν αρκετά νεύρα και ο Μπάκα άνοιξε το σκορ στο 24΄ με τον Ελ-Αραμπί να ισοφαρίζει με πέναλτι για την Γρανάδα στο 42΄ . Στο δεύτερο 45λεπτο η Σεβίλλη μετά το 60΄ ήταν καταιγιστική και έκανε το 2-1 με τον Μπανέγκα στο 65΄, το 3-1 με τον Μπάκα στο 79΄, το 4-1 με τον Εμ΄ Μπία στο 89΄ και το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Γκαμέιρο στο 90+2΄.

H Bιγιαρεάλ κράτησε... βυθισμένη την Κόρδοβα

Ούτε στην 13η αγωνιστική η Κόρδοβα γεύτηκε τη χαρά της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα. Φρόντισε γι' αυτό η Βιγιαρεάλ, η οποία τη νίκησε με 2-0, με αποτέλεσμα το «κίτρινο υποβρύχιο» να φτάσει τους 21 βαθμούς και να «πιάσει» τη Μάλαγα στην 6η θέση, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν τελευταίοι με 7.

Βιέτο στο 24' και Ούτσε στο 70' πέτυχαν τα γκολ που έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Η 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ PRIMERA DIVISION

Παρασκευή, 28/11

Σοθιεδάδ - Έλτσε 3-0 (3', 31', 53' Βέλα)

Σάββατο, 29/11

Χετάφε - Μπλμπάο 1-2 (90+1΄Λαφίτα - 36΄Σαν Χοσέ, 90΄Μπενάτ)

Εσπανιόλ - Λεβάντε 2-1 (19' Καϊσέδο, 34' Γκαρσία - 12' Μοράλες)

Μάλαγα - Ρεάλ 1-2 (90' Ρόκε Σάντα Κρουζ - 18' Μπενζεμά, 83' Μπέιλ)

Θέλτα - Eϊμπάρ 0-1 (30' Μανουέλ ντελ Μοράλ)

Κυριακή, 30/11

Ατλέτικο - Ντεπορτίβο 2-0 (43΄Σαούλ, 55΄ Τουράν)

Σεβίλλη - Γρανάδα 5-1 (24΄, 79΄ Μπάκα, 65΄Μπανέγκα, 89΄ Εμ΄ Μπία, 90+2΄ Γκαμέιρο – 42΄πεν. Ελ-Αραμπί)

Κόρδοβα - Βιγιαρεάλ 0-2 (24' Βιέτο, 70' Ούτσε)

Βαλένθια - Μπαρτσελόνα 0-1 (90'+4' Μπουσκέτς)