Τι έκαναν οι ομάδες της Κρήτης στις εθνικές κατηγορίες βόλεϊ

Εκμεταλλευόμενος την έδρα του ο ΟΠΕΡ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας με 3-1 σετ της Ηλιούπολης στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών.

Οι Ρεθυμνιώτισσες μπήκαν δυνατά στο ματς και πήραν άνετα το πρώτο σετ με 25-13, αλλά στο δεύτερο σετ η αθηναϊκή ομάδα αντέδρασε μετατρέποντας το 8-9 σε 12-17. Η αντεπίθεση της Ηλιούπολης δεν είχε συνέχεια, ωστόσο. Δυσκόλεψε αρκετά την ομάδα του ΟΠΕΡ, αλλά δεν την απείλησε ουσιαστικά, με τα κορίτσια του Νίκου Ζιώγα να φτάνουν στη νίκη.

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια οργανωμένη ομάδα με πολύ καλά αποτελέσματα στην εκκίνηση του πρωταθλήματος, κι αυτό κάνει ακόμη πιο σημαντική τη νίκη μας», επισήμανε αρχικά ο Νίκος Ζιώγας και πρόσθεσε: «Ίσως κερδίσαμε πιο εύκολα απ' ό,τι περιμέναμε, αλλά αυτό οφείλεται και στη δική μας απόδοση και στη συγκέντρωση που είχαμε σ' όλο το ματς.

Από την πλευρά της Ηλιούπολης η Δήμητρα Λυκογιάννη επισήμανε: «Ήταν σα να μην ήρθαμε ποτέ εδώ. Δε μας βγήκε τίποτα, δε λειτούργησε σχεδόν τίποτα σωστά σήμερα (σ.σ. χθες). Χάσαμε δίκαια, ωστόσο θέλω να εκφράσω τα παράπονα που έχουμε για τη διαιτησία καθώς, πέρα από τα όποια λάθη έκανε, μας εκνεύρισε αφάνταστα από την αρχή ως το τέλος του αγώνα. Δε χάσαμε από τη διαιτησία, η οποία όμως πρέπει να είναι πιο προσεκτική».

Τα σερ: 25-13, 19-25, 25-17, 25-20.

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη, Σαπαρέφσκα, Παρασκάκη, Καλογριδάκη, Ξαγοραράκη, Ζούνιτς, Χατζάκη Ε -λ/Κιλιζιράκη.

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Μπόκα, Μαρκοπούλου, Γιοβάνη, Αλέξις, Έντουαρντς, Πατεράκη, Αργυροπούλου-λ, Γεωργίου, Μπανίκα Σ.

Τα αποτελέσματα

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-0 (25-16, 25-23, 25-23)

ΟΠΕΡ - ΓΣ Ηλιούπολης 3-1 (25-13, 19-25, 25-17, 25-20)

Πανναξιακός - Μακεδόνες 3-0 (25-14, 25-23, 25-14)

Μαρκόπουλο - Ολυμπιακός 0-3 (12-25, 23-25, 09-25)

Ηρακλής - Ανατόλια 1-3 (09-25, 25-23, 15-25, 14-25)

Νέα νίκη για ΣΦΠΧ και ΟΠΕΡ στην  Α2 Ανδρών

Απώλεσε τον πρώτο του βαθμό ο ΟΠΕ Ρεθύμνου στην Α2 Εθνική κατηγορία βόλεϊ των ανδρών, αλλά συνεχίζει αήττητος. Οι Ρεθυμνιώτες στη δυνατή έδρα του Εθνικού επικράτησαν στο τάι μπρέικ μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Ο ΟΠΕΡ βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ, αλλά κατάφερε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ όπου και τελικά επικράτησε.

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-16, 21-25, 7-15.

ΟΠ Ρεθύμνου (Πρασανάκης): Μπονατάκης, Κοτσιλιάνος, Μαλιουδάκης, Ζουπάνης, Κόκκινος, Διαμαντάκης, Λαδάκης (λ).

Ακάθεκτος συνεχίζει και ο ΣΦΠ Χανίων, ο οποίος παραμένει αήττητος και χωρίς οποιαδήποτε απώλεια βαθμού. Οι Χανιώτες νίκησαν με 0-3 σετ εκτός έδρας τον ουραγό Οδυσσέα Αμαρουσίου.

Τα σετ ήταν: 16-25, 22-25, 16-25.

ΣΦΠ Χανίων: Δεληπρίμης, Κουτρουμπάκης, Φίνος, Παπαδημητρίου, Πουλής, Ψάρρας, Χαραλαμπίδης (λ) / Καλογεράκης, Κατσαούνης, Παπαγεωργίου.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: Αργυρούπολη-Κύζικος 0-3, Απόλλων-Δραπετσώνα 3-0, Ροδίων Άθλησις-Πανελλήνιος 2-3, Μίλων-Ναυπηγεία 3-0.

Ήττα για τη Μεσαρά

Την ήττα με 0-3 σετ γνώρισε η Μεσαρά από τον Ζηρίνειο στο κλειστό των Μοιρών για την 5η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ των γυναικών .

Τα κορίτσια της Μεσαράς πάλεψαν στο πρώτο και τρίτο σετ, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι θετικό παραμένοντας χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα σετ ήταν: 18-25, 15-25, 22-25.

Μεσαρά (Ιωάννου): Μιχαήλ Ε., Σύλλα, Χριστοδούλου, Νιάνιου, Κατερίνη, Αποστολάκη, Λίλεβαντ (λ) / Πολιουδάκη .

Στα άλλα ματς σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ιωνικός - ΑΟ Τραχώνων 3-0, Ηρακλής Κηφισιάς - Πανιώνιος 3-1, ΑΣΠ Θέτις - ΑΟ Ηλυσιακός 3-1, Παλλήνη - Αστέρας Αγ. Δημητρίου 0-3.