Επικράτησαν τα φαβορί στην ΕΚΑΣΚ

Αήττητος συνεχίζει στο τοπικό πρωτάθλημα του μπάσκετ ο Κύδων, καθώς πέρασε νικηφόρα από τη Χερσόνησο επικρατώντας με 57-63 της Πεδιάδας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι, πάντως, είχε αρκετό ενδιαφέρον, με τους γηπεδούχους να κοντράρουν αρκετά τους Χανιώτες ειδικά στο β' ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο ο Κύδων είχε τον έλεγχο και έκλεισε το ημίχρονο στο +12 (26-38), στο 3ο δεκάλεπτο, όμως η Πεδιάδα αντέδρασε, έκλεισε την ψαλίδα και έδειξε ικανή να απειλήσει. Οι Χανιώτες, όμως, είχαν τις λύσεις και πήραν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Να σημειωθεί ότι στην 3η περίοδο αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο παίκτης της Πεδιάδας Μανουράς, ο οποίος συνέχισε να διαμαρτύρεται με αποτέλεσμα να του κρατηθεί το δελτίο.

Στο Λίντο, το Δειλινό νίκησε με 66-49 τη νεανική Ιεράπετρα, η οποία στάθηκε αρκετά καλά για ένα τριαντάλεπτο κόντρα στους γηπεδούχους.

Στο Αρκαλοχώρι, τέλος, η Μεσαρά νίκησε με 49-58 την Αναγέννηση και έφτασε κι αυτή τους 8 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν στο 1ο δεκάλεπτο, αλλά στο 2ο η Αναγέννηση γύρισε το ματς και πήγε  στα αποδυτήρια προηγούμενη με 27-26. Με όπλο την άμυνα η Μεσαρά επέβαλε το ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε μία διαφορά και έφτασε στη νίκη.

Πεδιάδα-Κύδων 57-63

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 26-38 (ημίχ.), 42-48, 57-63.

ΠΕΔΙΑΔΑ (Μ. Κανάκης): Συντιχάκης 5 (1), Αλμπαντάκης 3, Κουτρούλης 2, Αποστολίδης 26 (2), Καπετανάκης 6, Ρεντούμης 7, Μανουράς 6, Κέλερης 2, Θεολογίτης, Δράγαζης.

ΚΥΔΩΝ (Κ. Σδράκας): Βλαχάκης 5 (1), Αλεξίου 19 (2), Παπαμαστοράκης 5, Κατσαμάνης 2, Μπερτίδης 13 (3), Αδοντάκης 6, Λιονάκης 5, Τσαμπάς 8, Θεργιάκης, Κοντογιάννης, Πούρος.

Αναγέννηση-Μεσαρά 49-58

Τα δεκάλεπτα: 9-15, 27-26 (ημίχ.), 38-45, 49-58.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Μ. Καλαϊτζάκης): Μαυρίκος 2, Κοκολάκης 2, Μεσανάκης, Κανιαδάκης 1, Μαυράκης 5 (1), Παπαδάκης 1, Κουτσουράδης 10, Χριστάκης 2, Χελιδόνης 12 (1), Μαγκούφης 8, Χατζηκωνσταντίνου 5 (1).

ΜΕΣΑΡΑ (Δ. Νασούφης): Στεφανουδάκης 9 (1), Δαριβιανάκης Μ. 2, Χαλκιαδάκης 3, Κολουτζάκης 5 (1), Κτιστάκης 8, Κατσαπρακάκςη 15, Δαγαλάκης 16.