Σπουδαία νίκη στην παράταση για το Ηράκλειο

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε το παιχνίδι ανάμεσα στο Ηράκλειο και τον Ιωνικό Νικαίας με την κρητική ομάδα να επικρατεί τελικά στην παράταση με 70-65 (56-56 κ.α.) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής.

Κακό ποιοτικά και ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Το Ηράκλειο έδειξε να ελέγχει προς το φινάλε του δεκαλέπτου το ματς και προηγήθηκε με 12-9 και 14-11, αλλά και με 18-13 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου.

Με όπλο τα τρίποντα, ωστόσο, ο Ιωνικός γύρισε το ματς και με επιμέρους σερί 4-17 προηγήθηκε με 22-30 στο 18':30''. Από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας, ενώ βρέθηκαν ακόμα και στο +10 (35-45) στο 29'.

Από εκείνο το λεπτό και ως και δύο λεπτά  πριν το τέλος του παιχνιδιού ο Ιωνικός πέτυχε όλους και όλους τρεις πόντους καθώς η άμυνα του Ηρακλείου ανάγκασε τους παίκτες του σε πολλά λάθη. Έτσι, με επιμέρους σερί 19-3 οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν με 54-48 στο 38'.

Με οδηγό τον Ντακούλια ο Ιωνικός ξαναπήρε τα ηνία με 54-55 49'' πριν το φινάλε, ο Μπόγδανος με δύο βολές έκανε το 56-55, ο Κούτουλας αστόχησε σε τρίποντο στα 15'', αλλά ο Παπαδάκης είχε 0/2 βολές στα 12'' και με μία εύστοχη βολή ο Κούτουλας έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το Ηράκλειο βρέθηκε να χάνει με 59-61, αλλά με τον Τσερκιτσόγλου και τον Μπόγδανο επανέκτησε το προβάδισμα (63-61) και δεν το έχασε ξανά φτάνοντας στη νίκη.

Διαιτητές: Ταρενίδης, Κυριακόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-11,  24-30 (ημίχ.), 37-45, 56-56 κ.α., 70-65.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Παπαδούλης, Παπαδάκης 6, Τσερκιτσόγλου 10 (2), Μπόγδανος 22 (2), Αγαπιάδης 2, Αρναουτάκης 2, Σακελλαρίου 5, Θεοδωρίδης 2, Σαχπατζίδης 15, Πάλλης 6.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. (Ν. Καραγιάννης): Βασιλόπουλος, Κούτουλας 12 (3), Σκάνδαλος 4, Ντακούλιας 26 (6), Μπολάτογλου, Τασόπουλος 12, Παλαιοχωρίτης 3 (1), Αναγνωστόπουλος, Αποστολίδης 8