Άνετα ο Ολυμπιακός 87-72 τα Τρίκαλα

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση των Τρικάλων στο ΣΕΦ νικώντας με 87-72 στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Α1 του μπάσκετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλή απόδοσή σε άμυνα και επίθεση, επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους και έφτασαν σε μία άνετη νίκη δείχνοντας έτοιμοι για το ματς με τη Γαλατασαράι στο ΣΕΦ  για την 5η αγωνιστική των ομίλων της Ευρωλίγκας.

Πιστός στο δόγμα… άμυνα ήταν ο Ολυμπιακός κόντρα στα Τρίκαλα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Στα πρώτα πέντε λεπτά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν δεχθεί μόλις δύο καλάθια με το σκορ να ήταν στο υπέρ τους 9-4. Μάλιστα, στη συνέχεια -και με την είσοδο του Πέτγουεϊ - οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν στο παρκέ και έφτασαν στο +9 (18-9). Με τους γηπεδούχους να έχουν επιβάλλει απόλυτα το ρυθμό τους, να ελέγχουν τα ριμπάουντ και να έχουν σωστές επιθετικές επιλογές, η διαφορά «εκτοξεύθηκε» σε διψήφιο αριθμό (23-11), ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +14 (31-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Τρεμέλ Ντάρντεν. Η καλή δουλειά του Ολυμπιακού στην άμυνα συνεχιζόταν και έτσι με ένα επιμέρους σκορ 8-3 στα πρώτα τρία λεπτά, έστειλε τη διαφορά στους 19 πόντους (39-20). Πέρα από κάποιες… εκλάμψεις έξω από τα 6,75μ., η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη δεν είχε άλλους τρόπους να απειλήσει το «ερυθρόλευκο» καλάθι, με τους Πειραιώτες από την πλευρά τους να φτάνουν ακόμα και στο +24 (50-26).

Νωθρά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, καθώς από δικά του λάθη, τα Τρίκαλα έκαναν ένα σερί 6-0 και μείωσαν σε 54-40, στα πρώτα δύο λεπτά. Στη συνέχεια, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα μίνι-ξέσπασμα, πήγαν στο +19 (61-42) και με αυτή τη διαφορά έκλεισαν και στο τρίτο δεκάλεπτο (71-52). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έκανε συντήρηση δυνάμεων, ρίχνοντας αισθητά την ταχύτητά του, με τα Τρίκαλα να μειώνουν τη διαφορά στους 13 πόντους (81-69). Όμως, μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι… δραματικά, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίρνει τη νίκη με το τελικό 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 54-34, 71-52, 87-72.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 12 (2τριπ, 5ριμπ, 1κοψ), Χάντερ 12 (6ριμπ, 1κοψ), Ντάνστον 8 (5ριμπ, 1κοψ), Σπανούλης 10 (1τριπ, 1ριμπ, 6ασ, 2κλεψ ), Ντάρντεν 2 (6ριμπ,1ασ) Σλούκας 11 (3/3τριπ, 6ασ, 1κοψ), Λαφαγιέτ 6 (3ριμπ, 4ασ), Χριστοδούλου, Αγραβάνης 5 (7ριμπ, 1ασ), Μάντζαρης 10 (1τριπ, 1ριμπ, 1κλεψ), Καββαδάς 4, Κατσίβελης 7 (2τριπ, 3ριμπ, 1κλεψ).

Τρίκαλα (Φλεβεράκης): Ίνγκραμ 2, Νικολόπουλος, Τρέισι 20 (2), Μπούι 11, Τσούπκοβιτς 19, Πάνος 6, Σπανός, Ματαλόν 8 (1), Κάτζι 6.