Τεράστια νίκη για τον Εργοτέλη, 76-72, το Κορωπί

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Εργοτέλης στο Λίντο επικρατώντας με 76-72 του Κορωπίου στο ντέρμπι κορυφής της 4ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς, προηγήθηκαν με 21-11 στο 10' και διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας ως τα μέσα της 2η περιόδου. Με συνεχόμενα τρίποντα το Κορωπί κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους (37-34) στο ημίχρονο.

Η αντεπίθεσή του, ωστόσο, δεν είχε συνέχεια στην 3η περίοδο με τους γηπεδούχους να διατηρούν σταθερά τα ηνία, ενώ ακόμα και όταν το Κορωπί μείωσε ξανά στους 4 πόντους στην τελευταία περίοδο Καρακωνσταντάκης και Σακελλαρίου έδωσαν τις λύσεις στον Εργοτέλη που έφτασε σε μία σπουδαία νίκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Καρακάκης, Καρπάνος.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 37-34 (ημίχ.), 57-49, 76-72.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Γεωργούτσος 4, Καρακωνσταντάκης 12 (1), Χαλκιαδάκης 1, Ξενάκης 22 (3), Χαρωνίτης, Σακελλαράκης 6 (1), Σκαρλάτος 12 (2), Βασιλειάδης 9, Μπουμπάρης, Αρνατουτάκης 4, Κομψέλης, Καραλής 7.

ΚΟΡΩΠΙ (Ν. Κονδύλης): Ντάσης, Μελλάς 12 (2), Κούργιας, Παπαδόπουλος , Υφαντής 16 (1), Τύρλας 17 (1), Κερασοβίτης 7 (1), Κούσουλας 18 (4), Νικολάου, Τριπολιτσιώτης.