Επιβλητική εμφάνιση και νίκη του Ηρακλείου

Άνετη νίκη πέτυχε το Ηράκλειο με 89-66 επί της Αγίας Παρασκευής στο κλειστό στα Δύο Αοράκια στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά ένα προβάδισμα από το δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ στο τελευταίο εξάλεπτο επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους εκτοξεύοντας την υπέρ τους διαφορά.

Έχοντας καλά ποσοστά ευστοχίας το Ηράκλειο προηγήθηκε με 9-5 και 14-8 στο πρώτο δεκάλεπτο. Αμυντικά, ωστόσο, δεν ήταν το ίδιο καλό με αποτέλεσμα η ΚΑΠ να μειώσει αρχικά και να προηγηθεί με 18-20 στο 9'. Με σερί 10-2 οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ξανά στο +6 (28-22), αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν για να προηγηθούν με 30-31 στο 15'. Για τα επόμενα τέσσερα λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, αλλά με πιεστική άμυνα και σερί 8-0 το Ηράκλειο έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενο με 46-37.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και στο +12 (58-46) στο 27', αλλά με επιμέρους σερί 2-9 η Αγ. Παρασκευή μείωσε σε 60-55. Δεν απείλησε ουσιαστικά, ωστόσο, με το δεκάλεπτο να λήγει 65-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν δύο φορές στους πέντε πόντους, όμως το Ηράκλειο είχε τις λύσεις για να ανεβάσει και πάλι την υπέρ του διαφορά, ενώ στο τέλος επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους 89-66 στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 46-37 (ημίχ.), 65-57, 89-66.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Παπαδούλης 3 (1), Ζανιδάκης, Τσερκιτσόγλου 17 (4), Σπυριδάκης 2, Μπόγδανος 16 (1), Αγαπιάδης 16 (3), Αρναουτάκης 2, Σακελλαρίου 11 (1), Θεοδωρίδης 4 (1), Σαχπατζίδης7, Πάλλης 9.

ΚΑΠ (Δ. Αποσκήτης): Άρχος 7 (1), Λυτόπουλος 11, Ατζαμόγλου, Τσακιρίδης 9 (1), Φωτίου 13 (3), Παπαδάκης 3, Δημητρίου 17 (1), Αγγελόπουλος 4, Γκιουζέλης 2, Λαμπρόπουλος, Γκρατιάτος.