Ο Ηρόδοτος πήρε το ντέρμπι με το Αρκάδι

Ο Ηρόδοτος ήταν ο νικητής στο κρητικό ντέρμπι της Α2 Εθνικής κατηγορίας των γυναικών στο μπάσκετ καθώς επικράτησε με 57-38 του Αρκαδίου στο κλειστό της Αλικαρνασσού στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες. Το Αρκάδι προηγήθηκε με 8-4, αλλά γρήγορα ο Ηρόδοτος ισορρόπησε και το ντέρμπι συνεχίστηκε ως τα μέσα της 2ης περιόδου όταν οι γηπεδούχες με όπλο τον αιφνιδιασμό προηγήθηκαν με 24-19 στο 18':30''. Μάλιστα οι «κυανόλευκες» βρέθηκαν και στο +7 (28-21) στο 24':20'', αλλά με ένα 8-0 σερί το Αρκάδι επανέκτησε το προβάδισμα με 28-29 στο 27':30''.

Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που ήταν μπροστά στο σκορ καθώς οι γηπεδούχες ανέβασαν ρυθμό στην τελευταία περίοδο, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι η Λίτσι αποβλήθηκε με 5 φάουλ στο 32' και με επιμέρους σκορ 20-6 στην 4η περίοδο έφτασαν στη νίκη.

Διαιτητές: Λαζαρίδης, Καρακωνσταντόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 24-21 (ημίχ.), 37-32, 57-38.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Α. Χριστοδούλου): Γιαλιτάκη 4, Βαρελτζή Ν. 9 (2), Νισταζάκη 6, Κουλούρη Στ. 4, Κοιλάδη 2, Σοπίκου 7 (1), Κουλούρη Μ. 3 (1), Δανδουλάκη 6, Βαρελτζή Ρ., Καλαϊτζάκη, Σακουλάκη 3 (1), Φωτιάδη 13.

ΑΡΚΑΔΙ (Κ.Πλευράκης): Μπότσι 10, Τζουγκράκη 19 (1), Αγαθαγγέλου, Καούκη 6, Μπάκα, Μιχελιδάκη, Σκουλίκα-Ανδρούτσου, Λίτσι 3 (1), Παναρετάκη, Λελεδάκη, Σταγάκη, Περάκη.