Τρίαθλο:Στην 30ή θέση ο Βίλτσεκ, στην 32η ο Χρόνης

Ο Νορβηγός Κρίστιαν Μπλούμενφελτ από το Ισραήλ και η Ιταλία Πετρίνι κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Τριάθλου που διεξήχθη σε Λουτράκι και Κόρινθο. Η Πετρίνι ήταν πρώτη και στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα, ενώ αντίστοιχα στους άνδρες πρώτευσε ο Ισραηλινός Σαγκίβ.

Από ελληνικής πλευράς, την καλύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο κατέλαβε ο Νίκος Βίλτσεκ που ήταν 30ός, ενώ δύο θέσεις πιο κάτω βρέθηκε ο Τζέιμς Χρόνης. Να θυμίσουμε ότι η διοργάνωση, στην οποία συμμετείχαν 200 αθλητές και αθλήτριες από 22 χώρες, συμπεριλαμβανόταν το καλαντάρι της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Τριάθλου, ενώ τελούσε υπό την αιγίδα της Μεσογειακής Ομοσπονδίας Τριάθλου.

Στους ελίτ άνδρες η πρώτη θέση του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου, μετά από συναρπαστικό σπριντ στο τελευταίο ενάμιση χιλιόμετρο, κατέληξε στον Μπλούμενφελτ, ο οποίος τερμάτισε σε 54 λεπτά 17 δευτερόλεπτα. Ακολούθησε ο Ισραηλινός Σαχάρ Σαγκίφ με επίδοση 54.21, ενώ στην τρίτη θέση του βάθρου των νικητών ανέβηκε ο Ολλανδός Μάρκο Φαν ντε Στελ με χρόνο 54.28. Από ελληνικής πλευράς ο Νίκος Βίλτσεκ ήταν 30ος με 56.26, ενώ ακολούθησαν οι Τζέιμς Χρόνης (32ος, 56.56), Γρηγόρης Σουβατζόγλου (33ος, 57.02), Γρηγόρης Σκουλαρίκης (39ος, 1:02.44), Παναγιώτης Χριστοδουλόπουλος (41ος, 1:03.11) και Χρήστος Γαρέφης (42ος, 1:05.41). Η πρώτη τριάδα του Μεσογειακού Πρωταθλήματος ήταν κατά σειρά Σαγκίφ, Κίτι και Αλιό.

Οι οκτώ πρώτοι του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου στους ελίτ άνδρες: 1.Κρίστιαν Μπλούμενφελτ (Νορβηγία). 2. Σαχάρ Σαγκίφ (Ισραήλ), 3.Μάρκο Φαν ντε Στελ (Ολλανδία). 4.Ντάριο Κίτι (Ιταλία). 5. Νικολά Αλιό (Γαλλία). 6. Γιόνας Μπέινλινγκερ (Γερμανία). 7. Αλιαξάντρ Βασίλεβιτς (Λευκορωσία).  8. Άλμπερτ Παρένο (Ισπανία)

Στις ελίτ γυναίκες, η πρώτη τριάδα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου ήταν αυτή που κατέκτησε και τα αντίστοιχα τρόπαια στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, στην κορυφή της κατάταξης βρέθηκε η Έλενα Μαρία Πετρίνι από την Ιταλία (1:03.31) και ακολούθησαν οι Αλέσια Όρλα (Ιταλία, 1:03.32) και Ζουλί Νιβό (Γαλλία, 1:03.45). Στην τέταρτη θέση βρέθηκε η Χάνα Μάτισιακ από την Πολωνία με 1:04.18, ενώ την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσε η Τσέχα Τερέζα Ζιμοβιανόβα με 1:04.33.

Στα Age Groups (ερασιτέχνες), την πρώτη θέση κατέκτησαν οι Άγγελος Μαυρογιάννης (κατηγορία C1, 1:03.42), Ντάνιελ Νόα (ΗΠΑ, κατηγορία C2, 1:04.30), Παναγιώτης Σιούτας (κατηγορία C3, 1:07.05), Σταμάτης Ρώμας (κατηγορία C4, 1:07.36) , Στέλιος Ανδρεάδης (κατηγορία C5, 1:04.57) και Μάνια Μπίκοφ (γυναίκες, 1:21.15).

Το Loutraki ETU Triathlon European Cup & Mediterranean Championship πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την Περιφέρεια Πελοποννήσου, το Δήμο Λουτρακίου-Περαχώρας-Αγ. Θεοδώρων και το Δήμο Κορινθίων. Επίσημοι υποστηρικτές ήταν ο Τουριστικός οργανισμός ανάπτυξης και προβολής Λουτρακίου (LTO), η Μυθική Πελοπόννησος, η Ελληνική Αστυνομία Κορίνθου, το Λιμενικό Σώμα Λουτρακίου, το Πυροσβεστικό Σώμα Κορίνθου και η Ολυμπία Οδός.