Νίκες για Ισπανία, Σλοβακία, Ουκρανία

Η Σλοβακία είναι αποφασισμένη να διεκδικήσει μέχρι τέλους ένα από τα εισιτήρια για το Euro 2016 στη Γαλλία.

Αυτή τη φορά, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου, «θύμα» της ομάδας του Κόζακ ήταν η Λευκορωσία, που είδε τον Μάρεκ Χάμσικ να της κλέβει τον βαθμό στο φινάλε. Ο μέσος της Νάπολι άνοιξε το σκορ στο Μπόρισοφ στο 65’, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 79’ με γκολ του Κάλατσεβ. Οι Σλοβάκοι δεν το έβαλαν κάτω και δεν συμβιβάστηκαν με την ισοπαλία. Ο Χάμσικ έδωσε και πάλι τη λύση (84’) κάνοντας το 2-1 και στις καθυστερήσεις ο Σέστακ (90+1’) «σφράγισε» το απόλυτο για την ομάδα του, που φιγουράρει μόνη πρώτη στο γκρουπ.

Μετά το «κάζο», οι Ισπανοί βρήκαν… το φάρμακο απέναντι στο Λουξεμβούργο. Η ομάδα του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στο «Ζοσί Μπαρτέλ» και έφυγε με το τρίποντο, 4-0. Ο Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Αλκάθερ (42’) διπλασίασε τα τέρματα των «φούριας ρόχας». Οι Ισπανοί δεν χρειάστηκε να πατήσουν… γκάζι σε κανένα σημείο του ματς και ο Ντιέγκο Κόστα (έπειτα από 515 λεπτά αφλογιστίας) κατάφερε επιτέλους να ανοίξει λογαριασμό (69’). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπέρνατ στο 88’.

Σε «τροχιά» νικών παρέμειναν οι Ουκρανοί, που επικράτησαν στο Λβιβ, 1-0 απέναντι στη ΦΥΡΟΜ και διπλασίασαν τις νίκες τους στον όμιλο φτάνοντας τους 6 βαθμούς.