Ο Εργοτέλης πήρε το ηρακλειώτικο ντέρμπι της Γ’ Εθνικής

Ο Εργοτέλης ήταν ο νικητής στο ηρακλειώτικο ντέρμπι της Γ' Εθνικής επικρατώντας με 78-75 του Ηροδότου στο κατάμεστο κλειστό της Αλικαρνασσού.

Ο Ηρόδοτος ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 10 πόντους (20-10). Σιγά-σιγά, όμως ο Εργοτέλης βρήκε λύσεις στην επίθεση και έκλεισε την ψαλίδα μειώνοντας σε 22-17 στο 10', ενώ στη 2η περίοδο ισοφάρισε σε 31-31 στο 16':20''. Με σκόρερ τους Μαυρόπουλο και Μαϊστρέλη ο Ηρόδοτος επανέκτησε μία διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 40-34.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Εργοτέλης κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση. Με οδηγό τον Καραλή μάλιστα πήρε για πρώτη φορά τα ηνία με 42-44, ενώ προηγήθηκε και με 6 πόντους (45-51)  στο 28'. Ο  Ηρόδοτος μείωσε σε 50-53 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά με σερί 0-8 οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν στο +11 (50-61) με καλάθι του Αρναουτάκη στο 32'. Από εκεί και μετά διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα και παρόλο που ο Ηρόδοτος προσπάθησε να γυρίσει το ματς στο τέλος δεν τα κατάφερε.

Διαιτητές: Βαλούρδος, Κώτσου.

Τα δεκάλεπτα:22-17, 40-34 (ημίχ.), 48-53, 75-78.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μ. Δημητριάδης): Τσάμης 17 (2), Μαϊστρέλης 3 (1), Χρυσής 22, Καρλάφτης 2, Γρύλλης 7 (1), Αντωνιάδης, Πυργιώτης, Βαρνάβας 10, Χωματάς, Μαυρόπουλος 12, Χαρατσής.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Γεωργούτσος 9, Καρακωνσταντάκης 3, Χαλκιαδάκης, Ξενάκης 13 (3), Μαχαιριανάκης, Σακελλαράκης 7 (1), Σκαρλάτος 5 (1), Βασιλειάδης 9 (1), Μπουμπάρης, Αρναουτάκης 6, Καραλής 26 (4).