Νίκη στο φινάλε για το Ηράκλειο

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής το Ηράκλειο, καθώς επικράτησε με 78-75 του Δούκα στο κλειστό στα Δύο Αοράκια. Η κρητική ομάδα βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο 4ο δεκάλεπτο και τα μεγάλα σου του Τσερκιτσόγλου έφτασε στη νίκη.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του με το Δούκα να προηγείται με 9-13, αλλά το «Ηράκλειο» να ισοφαρίζει σε 15-15 στη λήξη του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι όποτε χρειάστηκε είχαν τα σουτ από τα 6.75μ. και προηγήθηκαν με 15-21 και 25-31 στη 2η περίοδο. Οι «κυανόλευκοι», ωστόσο, με ξεσπάσματα μείωναν, ενώ το ματς ήταν ισόπαλο 31-31 στο 19'. Και πάλι, όμως ο Δούκας βρήκε τις λύσεις για να πάει στα αποδυτήρια στο +5 (31-36).

Στην 3η περίοδο ο Δούκας διατηρούσε σταθερά τα ηνία έχοντας μία διαφορά 2-8 πόντων, ενώ το 30λεπτο τον βρήκε μπροστά με 50-55.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ στην τέταρτη περίοδο. Το «Ηράκλειο» με το τρίποντο του Θεοδωρίδη πήρε τα ηνία με 60-59 στο 35' και έκτοτε οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Με το τρίποντο του Τσερκιτσόγλου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 72-68 1':27'' πριν το τέλος θέτοντας τις βάσεις για τη νίκη. Το ματς πήγε στις βολές στο τελευταίο λεπτό με τους παίκτες του Ηρακλείου να είναι ψύχραιμοι.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 31-36 (ημίχ.), 50-55, 78-75.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Θεοδωρίδης 3 (1), Παπαδάκης 13, Τσερκιτσόγλου 13 (3),  Μπόγδανος 9 (1), Αγαπιάδης 15 (1), Αρναουτάκης 8 (2), Σακελλαρίου 6, Σαχπατζίδης 7, Πάλλης 4.

ΔΟΥΚΑΣ (Γ. Γιαννόπουλος): Αθανασιάδης, Μπουρδάνος 26 (5), Γιαννάκης 6, Χαϊκάλης 2, Σταθόπουλος 3 (1), Οικονομόπουλος 5, Ζακυνθινός 8 (2), Τζέμης 5, Κεφάλας 2, Θέος 6, Ζευκιλής 12.