Ήττα στην πρεμιέρα για τα κορίτσια του Ηροδότου

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών ο Ηρόδοτος καθώς δεν μπόρεσε να κοντράρει το Π. Φάληρο χάνοντας με 57-79 στο κλειστό της Αλικαρνασσού. Η αθηναϊκή ομάδα ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς και έφτασε άνετα στη νίκη.

Το Π. Φάληρο ξεκίνησε καλύτερα, εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη του Ηροδότου και προηγήθηκε με 3-9 στο 4':30'' και 9-17 στο 9':30''. Μάλιστα ξεκίνησε εντυπωσιακά τη δεύτερη περίοδο και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 21 πόντους (14-35) στο 15'. Οι γηπεδούχες, ωστόσο, δεν τα παράτησαν, πίεσαν στην άμυνα, βγήκαν στον αιφνιδιασμό και με σερί 14-0 μείωσαν σε 28-35 στη λήξη του ημιχρόνου.

Το ξέσπασμα του Ηροδότου δεν είχε συνέχεια στην 3η περίοδο με το Φάληρο να επιβάλει πλήρως το ρυθμό του και με συνολικό σερί 9-25 έκλεισε το 30λεπτο προηγούμενο με 23 πόντους (37-60).

Η διαφορά έφτασε και τους 28 πόντους (40-68) στο 34' με την αθηναϊκή ομάδα να φτάνει σε μία άνετη νίκη.

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Πετρόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 28-35 (ημίχ.), 37-60, 57-79.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Α. Χριστοδούλου): Γιαλιτάκη 17, Βαρελτζή Ν. , Νισταζάκη 4, Κουλούρη Σ., Κοιλάδη 2, Σόπικου, Κουλούρη Μ. 2, Δανδουλάκη 16, Καλαϊτζάκη, Καρλάφτη 9 (1), Φωτιάδη 7.

Π. ΦΑΛΗΡΟ (Π. Κουτσής): Τσικούτα 2, Τζαμαρία 17 (1), Χριστακοπούλου 3 (1), Πριονά 17 (3), Δεγαΐτη 2, Γιαννέλη, Πετράκη 7 (1), Θεοδωρομανωλάκη 4, Μάναλη, Κανονίδου 1, Δραγωνέα 8, Γιαμπάνη 17.