Ματσάρα στο Ρέθυμνο με νικήτρια την Ούνιξ κόντρα στον ΠΑΟΚ

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Ούνιξ Καζάν επιβλήθηκε στην παράταση με 91-86 (75-75) του ΠΑΟΚ κατά τη διάρκεια της 2ης ημέρας του 4ου διεθνούς τουρνουά «Π. Οικονομάκης» που διοργανώνει στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» το Ρέθυμνο Aegean.

Οι λιγοστοί φίλοι του μπάσκετ που βρέθηκαν στο γήπεδο είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα παιχνίδι που… έσπασε καρδιές και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε να προηγείται με 28-19 με τρίποντο του Τσόχλα στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, ενώ διατηρούσε σταθερά τα ηνία μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (36-29).

Στην 3η περίοδο, η Ούνιξ Καζάν έδειξε καλύτερο πρόσωπο, βρήκε λύσεις στην επίθεση και σιγά-σιγά ψαλίδισε τη διαφορά, ενώ πήρε και τα ηνία με 49-50. Έκτοτε το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά κρατούσε στα… χέρια του τη νίκη καθώς προηγούνταν με 75-72 5'' πριν το φινάλε, αλλά το τρίποντο του Καϊμακόγλου έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, η Ούνιξ μπήκε σε θέση οδηγού από την αρχή και παρότι, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει δεν τα κατάφερε.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 36-29, 49-52, 75-75 (κ.α.), 86-91.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 6, Χαραλαμπίδης 14 (2), Λιάπης, Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 9 (3), Δέδας 3 (1), Σαλούστρος 3 (1), Μαργαρίτης 8, Λάνγκφορντ 8, Βον 13, Όντουμ 19.

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πεδουλάκης): Ουάιτ 14 (2), Λάνγκφορντ 10, Ζήσης 6, Σοκόλοφ 2, Καϊμακόγλου 14 (3), Μπίκοφ 7, Λικοντέι 2, Φίσερ 11 (10 ριμπ.), Τζέρελς 18 (2)