Παγκόσμια πρωταθλήτρια στο βόλεϊ η Πολωνία

Μετά από 40 χρόνια η Πολωνία είναι και πάλι στην κορυφή του παγκοσμίου βόλεϊ και η νέα βασίλισσα των φιλέ εκτοπίζοντας τη Βραζιλία από το θρόνο για πρώτη φορά μετά το 2002!

Στον τελικό που έγινε στην Κρακοβία παρουσία 12.500 θεατών η Πολωνία νίκησε 3-1 (18-25, 25-22, 25-23, 25-22) τη Βραζιλία και την γκρέμισε από την κορυφή ύστερα από τρεις συνεχόμενους τίτλους.

Ο Βλάσλι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς με δύο επιθέσεις και ένα μπλοκ κατάφερε να γυρίσει το σκορ στο 4ο σετ από 21-19 και με σερί 6-0 η Πολωνία να πάρει τη νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα σε όλη τη χώρα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής κι ένας πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, ο πασαδόρος Πάβελ Ζαγκούμνι ο οποίος στα 37 του χρόνια μπήκε αλλαγή και κράτησε την Πολωνία σε υψηλό επίπεδο.

Στο 2ο σετ η Πολωνία προηγήθηκε 16-11, ισοφάρισε 17-17 η Βραζιλία και το σετ τελείωσε 25-22 με επίθεση του Μίκα από την πίσω ζώνη. Στο 3ο σετ η Πολωνία είχε συνεχώς το προβάδισμα και στο 24-23 άουτ επίθεση του Λουκαρέλι έκανε το 25-23.

Χιλιάδες πολωνοί πανηγύρισαν έξαλλα την επιτυχία και εκατομύρια άλλοι στις κεντρικές πλατείες των πόλεων όπου είχαν στηθεί τεράστιες γιγαντοοθόνες.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Αντικά): Μίκα 22 , Bινιάρσκι 13 , Κλος 5 , Βλάζλι 14, Ντρίζνα , Νοβακόφσκι 10 / Ζατόρσκι(λ), Κούμπιακ, Ζαγκούμνι , Κονιάρσκι 2.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μπερναρντίνιο): Ουάλας 18 , Μπρουνίνιο 3 , Σιντάο 7 , Μουρίλο 8 , Λουκαρέλι 18, Λούκας 15, Φελίπε(λ), Φοντέλες, Bιζότο 2, Ραφάελ, Ντα Σίλβα , Καρμπονέρα.

Πρώτο μετάλλιο για Γερμανία

Στον μικρό τελικό η Γερμανία νίκησε 3-0 (25-21, 26-24, 25-23) τη Γαλλία και για πρώτη φορά στην ιστορία της ανέβηκε στο βάθρο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

ΓΑΛΛΙΑ (Τιγιέ): Ρουζιέρ 12, Τονιούτι, Τιγιέ 7, Νγκάπεθ 11, Λε Ρουξ 6, Λε Γκοφ 5 / Γκρεμπένικοβ (λ), Μαρεσάλ, Ζαμέλ, Σιντιμπέ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέινεν): Σγουάρτς 12, Καλιμπέρντα 13, Μπόμε 4, Γκρόζερ 19, Κάμπα, Μπρόσογκ 7 / Στιούρβαλντ (λ), Κόινερ, Σκόπς.