Αντίο στο Κύπελλο από τον ΟΦΗ

Αποχαιρέτισε το θεσμό του Κυπέλλου ο ΟΦΗ καθώς γνώρισε την ήττα με 66-78 από τον Εθνικό στο ΒΑΚ. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού είχε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή τους άμυνα και την ευστοχία τους με τον Κουκά να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι και να σταματά στους 24 πόντους με πέντε τρίποντα.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο ματς και με όπλο τα τρίποντα βρέθηκε να προηγείται με νταμπλ σκορ(16-8) στο 6'. Από τα 6.75μ. απάντησε και ο Εθνικός που με σκόρερ του Κουκά και Τσιότρα μείωσε σε 16-14. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία, ωστόσο, με το δεκάλεπτο να λήγει 20-17. Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στη 2η περίοδο, εγκλώβισαν επιθετικά τους παίκτες του ΟΦΗ, πήραν τα ηνία με 20-21 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 31-36.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Λιανό και Μποχωρίδη και μείωσαν σε 41-42 στο 25':45'', αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Έμειναν για αρκετή ώρα άποντοι και οι Πειραιώτες με επιμέρους σερί 2-15 βρέθηκαν στο +14 (43-57) στο 31'.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, μείωσαν ακόμα και στους 7 πόντους (62-69), αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο.

Στο ΒΑΚ βρέθηκαν και πέντε φίλοι του Εθνικού, ενώ οι οργανωμένοι του ΟΦΗ σήκωσαν πανό αφιερωμένο στο φίλαθλο της πειραιώτικης ομάδας που τραυματίστηκε την προηγούμενη Κυριακή στο γήπεδο του Ηροδότου.

*Η νίκη ήταν αφιερωμένη στον Κώστα Κατσούλη με τους παίκτες, τους παράγοντες και το προπονητικό τιμ να φωνάζουν το όνομά του στο ζντο της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 31-36 (ημίχ.), 43-52, 66-78.

ΟΦΗ (Φ. Τακιανός): Μποχωρίδης 3 (1), Σταμπουλής 3, Ραζής 4, Μαυρογιάννης 2, Στυλιανού 14 (3), Λιανός 16 (2), Κιτσούλης 15 (1), Κυρίτσης, Χάλαρης 2, Τρεπάλοβατς 3, Σκλήβας 4.

ΕΘΝΙΚΟΣ (T. Κουστένης): Παπαδιονυσίου, Μούκας 12 (4), Καρυπίδης, Κουκάς 24 (5), Τσιότρας 5 (1), Ζούμπος 7 (1), Γκιζόγιαννης 15, Μαχαίρας 6, Βαβάτσικος 3, Αναγνωστόπουλος 2, Ψυλέας 4.