Σοκ στην εκπνοή για την Εθνική μας

Την ήττα με 69-66 γνώρισε η Εθνική μας από τη Μ. Βρετανία στο τελευταίο της παιχνίδι για την α' φάση του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος των νέων ανδρών και πλέον ο δρόμος πρόκρισης στην επόμενη φάση δυσκολεύει καθώς θα πρέπει να περιμένουμε και τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Η Εθνική μας εκμεταλλεύτηκε στο ξεκίνημα την υπεροχή το Διαμαντάκου κάτω από το καλάθι και προηγήθηκε με 2-5, αλλά η άμυνα ζώνης των Βρετανών δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην ελληνική επίθεση με αποτέλεσμα να ισορροπήσουν το ματς. Για αρκετά λεπτά οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, αλλά με ένα ξέσπασμα η Μεγάλη Βρετανία βρέθηκε στο +4 (22-18) με την έναρξη της 2ης περιόδου.

Με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα (Αγραβάνης, Καμπερίδης και 2 ο Λιάπης) η «γαλανόλευκη» ανέτρεψε τα δεδομένα και πήρε αέρα 6 πόντων (26-32). Η υπεροχή της, ωστόσο, δεν είχε συνέχεια καθώς οι διεθνείς μας ήταν βιαστικοί στις επιλογές τους και έδωσαν τη δυνατότητα στους Βρετανούς να τρέξουν ένα 11-2 σερί παίρνοντας ξανά τα ηνία με 37-34. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 37-37.

Η Εθνική μας μπήκε ζεστά στην 3η περίοδο και προηγήθηκε με 37-44 στο 22':30'', αλλά από τη στιγμή που οι Βρετανοί βρήκαν λύσεις από τα 6.75μ. ξαναμπήκαν στο ματς, ενώ έκλεισαν και το 30λεπτο προηγούμενοι με 57-54.

Με δύο τρίποντα των Μποχωρίδη και Καμπερίδη η Ελλάδα προσπέρασε με 57-60 στο 32', αλλά στη συνέχεια έχασε την επαφή της με το σκορ και δεν εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή της άμυνα. Έτσι, η Μ. Βρετανία με τον Ουίλιαμς ισοφάρισε σε 61-61 και προηγήθηκε με 66-63 με τον Λόουσον 1':14'' πριν το φινάλε.

Ο Χριστοδούλου με τρίποντο ισοφάρισε σε 66-66 στο 39', αλλά ο Αγραβάνης αστόχησε σε τρίποντο στα 13'' και ο Νέλσον διαμόρφωσε το τελικό 69-66 0'',47 πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-37 (ημίχ.), 57-54, 69-66.

Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ν. Λέιτσνερ): Γκράχαμ 5, Νέσλον 18 (2), Σπένσερ 7 (1), Μούρταγκχ, Γιάνγκ 8, Μακ Κέι 3, Σέντανς 12 (3), Λόουσον 7, Μπίγκμπαϊ-Ουίλιαμς 8.

ΕΛΛΑΔΑ (Κ. Μίσσας): Μποχωρίδης 14 (3), Λιάπης 7 (2), Πουλιανίτης, Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου 12 (1), Σιόλογκας, Κουζέλογλου, Καμπερίδης 11 (3), Αγραβάνης 12 (2), Διαμαντάκος 10, Μαραγκός.