Τριπλό πλήγμα για τον ΟΦΗ

Τίποτα δεν πήγε καλά για τον ΟΦΗ στην αναμέτρηση με τον Φιλαθλητικό για την 24η αγωνιστική της Α2. Εκτός του ότι ηττήθηκε με 71-75 έχασε και τους Τζόρτζεβιτς και Δεληγιώργη καθώς και οι δύο υπέστησαν διάστρεμμα.

Η αθηναϊκή ομάδα, αντίθετα πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή της, έχοντας για συμπαραστάτες τους Γιάννη και Θανάση Αντετοκούμπο, οι οποίοι κάθισαν στον πάγκο της και έκλεψαν την παράσταση κατά τη διάρκεια του ματς συγκεντρώνοντας όλα τα φώτα.

Ο Φιλαθλητικός ξεκίνησε καλύτερα και διατηρούσε  ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα έξι λεπτά με το σκορ να είναι 12-16 σε εκείνο το σημείο. Από εκεί και μετά ο ΟΦΗ βελτίωσε την αμυντική του παρουσία και με σερί 11-0 προηγήθηκε με 23-16 στο 9', ενώ βρέθηκε και στο +7 (25-18) στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. H απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση ισοφαρίζοντας σε 30-30 στο 16', ενώ και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 40-40.

Στο 3ο δεκάλεπτο παρόλο που ο ΟΦΗ στερήθηκε τις υπηρεσίες του Τζόρτζεβιτς, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα στο 1ο δεκάλεπτο, βρήκε λύσεις με τους Βαγενά και Τραϊανό και επανέκτησε το προβάδισμα, ενώ βρέθηκε και στο +9 (59-50) στο 28':30''.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, ωστόσο, για τους παίκτες του Φώτη Τακιανού, οι οποίοι έχασαν την επαφή τους με το σκορ και έδωσαν τη δυνατότητα στο Φιλαθλητικό να πάρει τα ηνία με 61-62 στο 32'. Από εκεί και μετά η ψυχολογία ήταν με το μέρος της αθηναϊκής ομάδας, ενώ τα τρίποντα των Τζόλου και Χείλαρη έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της.

Διαιτητές: Διαμαντής, Τσούνας, Κωνσταντινόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 40-40 (ημίχ.), 61-55, 71-75.

ΟΦΗ (Φ. Τακιανός): Βαγενάς 15 (3), Ραζής 2, Τραϊανός 13 (1), Δεληγιώργης 2, Τζόρτζεβιτς 14, Πλιούκας 19, Καραγκιολίδης, Κυρίτσης, Τόζιος 6.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Π. Ζήβας): Τσαρούχας 5 (1), Παπαδιονυσίου 10, Λάκκας 6, Παπαδημητρίου, Τζόλος 8 (1), Χάλαρης 2, Καμπερίδης 10 (1), Μουρίκης 5, Χείλαρης 27 (4), Ντιαλό 2.