Επέστρεψε στις νίκες το 'Ηράκλειο"

Το "Ηράκλειο" μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας με 73-67 του Περιστερίου στο κλειστό στα Δύο Αοράκια στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής (τα υπόλοιπα ματς είναι αύριο).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 0-7, αλλά στη συνέχεια το "Ηράκλειο" ισορρόπησε το παιχνίδι και πήρε τα ηνία με 14-12 στο 8'. Από εκεί και μετά διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, ενώ βρέθηκε και στο +7 (26-19). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, όμως έχασε τη συγκέντρωσή του στην άμυνα και επέτρεψε στο Περιστέρι να μειώσει σε 37-34 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το εικοσάλεπτο.

Με ένα σερί 6-0 το Περιστέρι πήρε τα ηνία με 37-40 στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, ενώ στη συνέχεια βρέθηκε και στο +7 (41-48). Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με επιμέρους σερί 14-3 ξαναπήραν το προβάδισμα με 55-51.

Με ένα επιμέρους σερί 9-2 το "Ηράκλειο" προηγήθηκε με 68-58 στο 34', αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 70-67 44'' πριν το φινάλε. Το καλάθι του Αγαπιάδη στα 23'' έκρινε ουσιαστικά το ματς.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος, Κωνσταντινόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-17,  37-34 (ημίχ.), 59-56, 73-67.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Σπυριδάκης, Πετράκης 3 (1), Παπαδάκης 5, Θεοδωρίδης, Μπαλάφας 11, Αρναουτάκης 13 (2), Αγαπιάδης 10 (1), Μαραγκάκης 3 (1), Γκιζόγιαννης 11 (1), Φραγκιαδάκης, Στρατάκης, Πάλλης 15.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Χούμπαυλης): Κόκκαλης, Ξιούρας, Παππάς 19 (2), Βούλγαρης 15 (1), Κελεσίδης, Γρύλλης 15 (4), Σκουλίδας 17 (1), Χριστόδουλος, Κακλαμανάκης, Γιαννίκος.