Η Ρεάλ με Ολυμπιακό, η ΤΣΣΚΑ με Παναθηναϊκό

Η Ζαλγκίρις Κάουνας των χιλίων προβλημάτων επικράτησε με 87-80 της Ρεάλ Μαδρίτης και την γκρέμισε από την κορυφή του 6ου ομίλου του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Αυτό σημαίνει ότι οι Μαδριλένοι θα βρεθούν στο δρόμο τους τον Ολυμπιακό, ενώ αντίθετα ο  Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει  την ΤΣΣΚΑ στα προημιτελικά.

Και οι δύο ελληνικές ομάδες θα αγωνιστούν με μειονέκτημα έδρας.

Γρήγορος ρυθμός, αιφνιδιασμοί και σουτ χωρίς ιδιαίτερη λογική τα χαρακτηριστικά του πρώτου τετράλεπτου, που βρήκε τη Ρεάλ να προηγείται 14-7, με τον Μπουρούση να έχει πέντε πόντους. Η Ζαλγκίρις στη συνέχεια ισορρόπησε ρίχνοντας το ρυθμό και με τον Ντέτμον (10 πόντοι) «οδηγό» στο σκοράρισμα, ισοφάρισε σε 18-18 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι λιθουανοί συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικά, να εκμεταλλεύονται την αδράνεια της Ρεάλ στην άμυνα και να σουτάρουν με εκπληκτικά ποσοστά. Έτσι, με τρίποντα από Μιλάκνις και Ντέτμον, προηγήθηκαν 25-23 στο 13΄ και 31-26 στο 15'. Η «βασίλισσα» αντέδρασε άμεσα και με τρία τρίποντα από Ροντρίγκεθ και Ντίεθ (δύο), προηγήθηκε εκ νέου 37-33 -επί μέρους σκορ 11-2- δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα, που την βρήκε προηγούμενη με το ισχνό +2 (38-36).

Πιο ορεξάτη και κόντρα σε μία… αναιμική άμυνα η Ζαλγκίρις κατάφερε να επιβάλει ξανά τον ρυθμό της στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και να ισοφαρίσει σε 43-43 στο 23΄. Το ντέρμπι συνεχιζόταν κανονικά, με τη Ρεάλ να περνάει μετά από ώρα ξανά μπροστά, 53-50 στο 27΄χάρη σε τρίποντο του Γιούλ. Ο ασταμάτητος έξω από τα 6.75, Ντέτμον, δεν επέτρεπε στους «μερένχες» να πάρουν ασφαλές προβάδισμα, με αποτέλεσμα δέκα λεπτά πριν το τέλος να είναι ρευστά (57-59).

Με σερί 10-0 (!), τη Ρεάλ να… κοιτάει στην άμυνα και να σουτάρει τρίποντα εκτός λογικής στην επίθεση, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (67-59 στο 34΄). Η διαφορά ασφαλείας διατηρούνταν για τους γηπεδούχους τεσσεράμισι λεπτά πριν το φινάλε, με τρεις βολές του τρομερού και φοβερού Ντέτμον (71-64), αφού οι παίκτες του Λάσο απλά κοιτούσαν στο αμυντικό ριμπάουντ, θέλοντας φανερά να χάσει το παιχνίδι και να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό. Με γκολ φάουλ του Γιαφτόκας η διαφορά πήγε στους δέκα (76-66), με 2' 20'' να απομένουν και η σεμνή τελετή έλαβε ουσιαστικά τέλος...

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-38, 57-59, 87-80.

Ζαλγκίρις Κάουανς (Κραπίκας): Γκουαντάιτις 2, Πότσιους 10 (1), Λιπκεβίτσιους 2, Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 8 (7 ριμπάουντ), Γιαβτόκας 8 (6 ριμπάουντ), Μιλάκνις 6 (2), Κούπσας 6, Ντίμσα 5, Ντέτμον 36 (5 ριμπάουντ, 7 τρίποντα)

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Νρέιπερ 4, Φερνάντεθ 5 (1), Ρέγες 7, Ντίεθ 6 (1), Μίροτιτς 2, Ροντρίγκεθ 13 (2), Ντάρντεν 3, Γιούλ 23 (3), Μπουρούσης 13 (1), Σλότερ 1, Μεχρί

Διαιτητές: Ρότσα (Πορτογαλία), Ταουρίνο (Ιταλία), Βοίνοβιτς (Σερβία).