Πέρασαν Γιούβε, Σεβίλλη, Μπενφίκα και Βαλένθια

Η Γιουβέντους, η Σεβίλλη και η Μπενφίκα πέρασαν στα ημιτελικά του Europa League ενώ η Βαλένθια έκανε επική ανατροπή μετά την ήττα της με 3-0 από τη Βασιλεία στο πρώτο ματς, κερδίζοντας 5-0 στην παράταση (κ.α. 3-0) και πέταξε εκτός συνέχειας τους Ελβετούς.

Έτσι η Ελλάδα διατηρεί οριστικά την 12η θέση, κάτι που σημαίνει ότι ο πρωταθλητής της Ελλάδας θα βγει απευθείας στους ομίλους του Champions League και την περίοδο 2015-16.

Η Γιουβέντους, μετά το 0-1 της Γαλλίας, νίκησε για δεύτερη φορά τη Λιόν, επικρατώντας με 2-1 στο Τορίνο και πάει φουλ για τελικό, που φέτος θα γίνει στο σπίτι της.

Η Σεβίλλη δεν "τρόμαξε" από την ήττα με 1-0 από την Πόρτο στο πρώτο ματς και έδειξε τα δόντια της, επικρατώντας με 4-1 στο "Σάντσες Πιθχουάν".

Ενώ η Μπενφίκα, έχοντας πάρει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην Άλκμααρ αφού είχε κερδίσει με 0-1, πέρασε άνετα στα ημιτελικά κερδίζοντας και στην Πορτογαλία με 2-0.