Στην παράταση ο Πανιώνιος «κλείδωσε» την 3η θέση

Ο Πανιώνιος νίκησε στην παράταση με 95-92 (83-83 κ.α.) τον ΠΑΟΚ και «κλείδωσε» την 3η θέση της κανονικής περιόδου της Α1 του μπάσκετ.

Οι «κυανόλευκοι» προηγούνταν με 8 πόντους στο 32', αλλά η κακή αμυντική λειτουργία τους έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να μειώσει και με τρίποντο του Χαραλαμπίδη στην εκπνοή να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήραν τη νίκη.

Ο Πανιώνιος μπήκε εντυπωσιακά με το ματς να αποκτά μεγαλο σκορ σκοράροντας 30πόντους στο δεκάλεπτο με πολλά τρίποντα και πρωταγωνιστές τον Ηρακλειώτη Σαλούστρο, τον Σίμτσακ και τον Μπατής.

Έτσι πήρε διαφορές και πέρασε και 26-17 και 38-25 στο 12' αλλά ο Πέιν με δικούς του πόντους μείωσε 38-32 και μετά από 44-34 στο 47-43 σε ένα χορταστικό πρώτο μέρος με 16π του αμερικανού του ΠΑΟΚ και πρώην νεοσμυρνιώτη. Με Σαλούστρο και Σίμτσακ πάλι προηγήθηκε με 55-45 στο 24' αλλά ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και ισοφάρισε 63-63 στο 30'!Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 68-63 και 74-68 και 80-72 στο 38' και έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι αλλά πήγε να αυτοκτονήσει.

Αλλά ο Χαραλαμπίδης με 2τρ μείωσε 80-78 και ο Πέιν ήταν μοιραίος με δύο χαμένες βολές για την ισοφάριση. Ετσι ο Μακόλουμ έκανε το 82-78 και μετά ο Χαραλαμπίδης με φάουλ που του έγινε σε τρίποντο είχε 2/3β και μείωσε 82-80. Ο Μακόλουμ έχασε μια βολή και ο Πανιώνιος έφαγε νέο τρίποντο  αφού δεν έκανε φάουλ και πάλι από τον Χαραλαμπίδη και 83-83 στα 24''!

Ο Μακόλουμ έχασε με τρίποντο την τελευταία επίθεση και παράταση! Εκεί ο Πανιώνιος πήρε μικρές διαφορές όπως το 92-87 και το 93-89 αλλά και πάλι δεν έκανε φάουλ και δέχθηκε τρίποντο από τον Κούπερ(93-92).  Ο Μίλμπουρν με 2β διαμόρφωσε το τελικό 95-92 στα 6'' και ο Κούπερ αστόχησε στο τρίποντο στο μηδέν!

Τα δεκάλεπτα: 30-23,47-43,63-63,83-83 κ.α ,95-92

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος):Μακόλουμ 20(3/8τρ), Ντούβνιακ 4,Κάρτερ 10(5/14σ,8ας), Μίλμπουρν 9, Αθανασούλας 6(9ρ), Μπατής 13,Σκορδίλης,Λάνγκφορντ 8(1/7δ), Μισέλ,Σίμτσακ 12(6/8δ,9ρ), Σαλούστρος 13(3/4δ,2/2τρ).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 24(7/12δ,2/3τρ,7ρ), Κούπερ 16(4/7δ,2/9τρ,9ας), Χαραλαμπίδης 26(/2δ,6/9τρ), Τσόχλας,Βουτσίσεβιτς,Τσαιρέλης 12(7ρ), Δέδας 6,Μαργαρίτης 1,Καλές, Μπόγρης 5,Κασελάκης 2.