Δεν τα κατάφερε στη Νέα Σμύρνη ο ΑΓΟΡ

Δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να "σπάσει" την έδρα του Πανιωνίου ο ΑΓΟΡ γνωρίζοντας την ήττα με 71-60 μέσα στο κλειστό της Νέας Σμύρνης. Η σειρά μεταφέρεται ξανά στο Ρέθυμνο εκεί όπου η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ θα προσπαθήσει το ερχόμενο Σάββατο (16:30) να φέρει ξανά τη σειρά στα ίσα και από εκεί και πέρα να διεκδικήσει σε πέμπτο ματς τη νίκη που θα τον φέρει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1.

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα δεν ξεκίνησε καλά με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 12-4 στο 4'. Ο Πανιώνιος είχε επιβάλει το ρυθμό του και είχε σταματήσει το δημιουργικό παιχνίδι του ΑΓΟΡ με αποτέλεσμα η υπέρ του διαφορά να ανέβει κι άλλο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με τρίποντο του Αθανασούλα βρέθηκε στο +11 (27-16) στο 16'.

Τα στατιστικά των παικτών του Θανάση Γιαπλέ από τα 6,75μ. παρέμειναν σε χαμηλά επίπεδα με αποτέλεσμα η διαφορά να μείνει σε υψηλά επίπεδα με το ημίχρονο να λήγει 33-22 υπέρ των γηπεδούχων.

Με το καλάθι του Μπούκερ στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Πανιώνιος βρέθηκε και στο +13 (35-22), αλλά το Ρέθυμνο απάντησε με δύο τρίποντα από Προύιτ-Αγγελόπουλο μειώνοντας σε 35-28 στο 22', αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά με το 30λεπτο να λήγει 50-44.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του ΑΓΟΡ προσπάθησαν για τη μεγάλη ανατροπή και μείωσαν ακόμα και στους 3 πόντους (63-60) με δύο βολές του Καλλινικίδη στο 33'. Από εκεί και μετά όμως ήταν άστοχοι με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να απαντήσει με 7-0 σερί παίρνοντας τη νίκη με 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 33-22 (ημίχ.), 50-44, 71-60.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 4, Αθηναίου 9 (2), Κις 3, Μίλμπουρν 9, Αθανασούλας 3 (1), Μπατής, Γιάνκοβιτς 19 (1), Καββαδάς 1, Παππάς 8 (1), Αγραβάνης 2, Μπούκερ 11.

ΑΓΟΡ (Θ. Γιαπλές): Χορν, Καλλινικίδης 2, Προύιτ 11 (2), Αγγελόπουλος 13 (4), Τσόχλας 5 (1), Ντούβνιακ 12, Κόμματος, Λάτοβιτς, Πέργουεϊ 17.