Παγκόσμιο ρεκόρ από τον Βαγιανόπουλο

Η αυλαία του φετινού πανελλήνιου πρωταθλήματος στίβου ΑμεΑ που πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο.

Ο Γιώργος Βαγιανόπουλος με βολή στα 40 μέτρα 24 εκατοστά στην έκτη και τελευταία προσπάθεια, κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στη δισκοβολία ανδρών κατηγορίας 36, συντρίβοντας παράλληλα και το πανελλήνιο ρεκόρ το οποίο ήταν μικρότερο κατά σχεδόν επτά μέτρα! Ο 32χρονος αθλητής του ΛΣΟ Μακεδόνας, στην πέμπτη βολή, η οποία μετρήθηκε 38.59, έδειξε έτοιμος για την μεγάλη επίδοση, την οποία και πέτυχε στο φινάλε με τον δίσκο να ξεπερνάει τα 40 μέτρα. Το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ ήταν 38.98μ., το προηγούμενο ευρωπαϊκό 38.65μ., ενώ το προηγούμενο πανελλήνιο ήταν μόλις 33.70μ

«Ένοιωθα καλά και ήρθε αυτή η βολή. Στην προπόνηση τον τελευταίο καιρό είχαν βγει και μεγαλύτερες βολές. Με ακόμη πιο συστηματική δουλειά θα συνεχίσω την προσπάθεια ώστε ο δίσκος να φτάσει ακόμη πιο ψηλά. Η σημερινή βολή ήταν το αποτέλεσμα αυτής της δουλειάς», είπε ο Βαγιανόπουλος με δήλωσή του στο επίσημο site της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ.

Εξαιρετική εμφάνιση που συνδυάστηκε με πανελλήνιο ρεκόρ, πραγματοποίησε ο Γιώργος Κωστάκης. Ο αθλητής των Αετών είχε άλμα στα 13 μέτρα 59 εκατοστά στην τρίτη προσπάθεια και κατέρριψε το ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος με 13.38μ. Πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε και ο Γιώργος Τρεπάς (Ολυμπιακή Ιδέα) στη δισκοβολία ανδρών κατηγορίας 13 με 29.23μ., ενώ η Στέλλα Σμαραγδή (Ελπίδα), μετά το μήκος, πρώτευσε και στα 100μ. γυναικών κατηγορίας 46/47 (U20), με 13.94, επίδοση που αποτελεί ισοφάριση του πανελληνίου ρεκόρ.

Όσον αφορά τον Ευστράτιο Νικολαίδη (Ελπίδα), ο οποίος κατά τη διάρκεια της 3ης περιόδου κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στη δισκοβολία, κατέκτησε την πρώτη θέση και στη σφαίρα κατηγορίας 20. Με βολή 13.70μ. στην τελευταία προσπάθεια, δεν είχε πρόβλημα να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου των νικητών, αφήνοντας στο δεύτερο τον Χαράλαμπο Γεωργιάδη (Ελπίδα) με 11.58μ.

Ο Παναγιώτης Μανέτας του ΑΣΤ Ήφαιστος ήταν πρώτος στα 1.500μ. ανδρών κατηγορίας 36 με 5:07.90, ο Μαρίνος Φυλαχτός του Μ. Αλέξανδρου πρώτευσε στη δισκοβολία κατηγορίας 42 με 39.63μ. ενώ ο Πασχάλης Σταθελάκος της Ειδικής Ολυμπιάδας κατετάγη πρώτος στη δισκοβολία κατηγορίας 40/41 με 41.82μ (δεύτερος ήταν ο Αλέξανδρος-Μιχαήλ Κωνσταντινίδης της Δόξας με 40.08μ.). Ακόμη, ο Σεζόν Φερνάντες (Σπάρτακος), παρά τη δυνατή βροχή που δυσκόλεψε τις προσπάθειες όλων των αθλητών, είχε βολή στα 7.54μ. που του χάρισε την πρώτη θέση στη σφαίρα ανδρών κατηγορίας 53.

Στις γυναίκες, η Παρασκευή Καντζά (με συνοδό τον Θεόδωρο Κατσωνόπουλο) σημείωσε επίδοση 27.61 στα 200μ. γυναικών κατηγορίας 11, ενώ όσον αφορά την Ελένη Σαμαριτάκη, την πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που κατέκτησε μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, πρώτευσε τόσο στα 200μ. γυναικών κατηγορίας 36 (44.87) όσο και στα 100μ. (19.49μ.).

Τέλος, στο μήκος ανδρών κατηγορίας 11 ο Θανάσης Μπαράκας (Δωδεκάνησος) ήταν πρώτος με 5.97μ., ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα κατηγορίας 11, ο Γιώργος Πρώτος (Δωδεκάνησος) κατετάγη επίσης πρώτος με 5.58μ. Στο ίδιο αγώνισμα, αλλά εκτός συναγωνισμού, ο Αντρέι Ζοσάν (Όμηρος) είχε άλμα στα 6.08μ.