Έκανε το 1-0 ο Ολυμπιακός 77-62 τον ΑΓΟΡ

Μακριά από τον καλό τους εαυτό έμειναν οι παίκτες του ΑΓΟΡ, οι οποίοι γνώρισαν βαριά ήττα με 77-62 από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό για τα πλέι οφ της Α1 του μπάσκετ.

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα είχε πολύ κακά ποσοστά στα σουτ, εγκλωβίστηκε στην άμυνα του Ολυμπιακού και, εάν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο, δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τους Πρωταθλητές Ευρώπης.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό, να κάνουν πολλά λάθη και να είναι ιδιαίτερα άστοχες. Μετά το 12-12, ωστόσο, ο Ολυμπιακός έδειξε να πατά καλύτερα στο παρκέ, περιόρισε αισθητά τους παίκτες του ΑΓΟΡ και προηγήθηκε με 18-12.

Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ μείωσε σε 18-17 στο ξεκίνημα  της 2ης περιόδου, αλλά από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Με εξαιρετική άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση κράτησαν στους 6 πόντους τον ΑΓΟΡ στο δεύτερο δεκάλεπτο και πετυχαίνοντας οι ίδιοι 25 πόντους έκλεισαν το ημίχρονο στο +21 (43-22).

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι με αποτέλεσμα να ανεβάσει κι άλλο την υπέρ του διαφορά που έφτασε και τους 30 πόντους (63-33) με καλάθι του Παπανικολάου στο 28':30''.

Στην τελευταία περίοδο η ρεθυμνιώτικη ομάδα προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και τα κατάφερε καθώς με οδηγό τον Αγγελόπουλο στην επίθεση μείωσε σε 72-58 1':50'' πριν το φινάλε.  Δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλύτερο, ωστόσο.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-22 (ημίχ.), 65-37, 77-62.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 4, Άντις 6 (2), Σπανούλης 9, Περπέρογλου 6, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 8, Πάουελ 10, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 9 (1), Γεωργάκης.

ΑΓΟΡ (Θ. Γιαπλές): Χορν 13 (1), Καλλινικίδης 3, Προύιτ, Αγγελόπουλος 10 (1), Τσόχλας, Τσαρουχάς, Ντούβνιακ 3, Κόμματος 8 (2), Κάρτερ 11 (2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 12 (2), Σιζόπουλος 2.