Έφεραν τη σειρά στα ίσα οι Πέισερς

Οι Πέισερς επικράτησαν 97-93 στο Μαϊάμι ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Ανατολής κι έκλεψαν το πλεονέκτημα έδρας. Κορυφαίοι Χίμπερτ, Τζορτζ και Χιλ, μοιραίος στο φινάλε ο Λεμπρόν.

Ο Ρόι Χίμπερτ έκανε ρεκόρ καριέρας στα play offs με 29 πόντους, ο Πολ Τζορτζ πρόσθεσε άλλους 22, αλλά ο Τζορτζ Χιλ ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τους νικητές. Ο Λεμπρόν Τζέιμς έμοιαζε συχνά να παλεύει μόνος του, είχε 21 από τους 36 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά υπέπεσε σε λάθος 8’’ πριν το τέλος κι ενώ η ομάδα του ήταν στο -2.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με +13 (40-53) με πρωταγωνιστή τον Ρόι Χίμπερτ που δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα. Η Χιτ κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με ένα σερί 7-0, αλλά τον Λεμπρόν Τζέιμς να μην έχει την απαραίτητη στήριξη από τους συμπαίκτες του. Η ομάδα του Φρανκ Φόγκελ έβρισκε πάντα τις λύσεις κάθε φορά που οι γηπεδούχοι πλησίαζαν, αλλά οι προσπάθειες του ηγέτη των γηπεδούχων κρατούσαν το Μαϊάμι μέσα στο παιχνίδι κι ένα δικό του τρίποντο στην εκπνοή της τρίτης περιόδου έκλεισε την ψαλίδα στους δύο (74-76).

Ένα ακόμη δικό του σουτ από τα 7,25μ. έδωσε προβάδισμα (79-78) για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του ματς (2-4). Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +4, 88-84, αλλά τα τελευταία λεπτά ανήκαν στους Πέισερς. Ο Πολ Τζορτζ με δύο ζευγάρια βολών κι ανάμεσά τους ένα κλέψιμο σε πάσα του Λεμπρόν Τζέιμς 8’’ πριν το τέλος «σφράγισε» τη νίκη για τους Πέισερς.

Δωδεκάλεπτα: 22-28, 47-53, 74-76, 93-97.

Χιτ: Τζέιμς 36 (8 ριμπ.), Μπος 17 (5 ριμπ.), Ουέιντ 14 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Άντερσεν 7, Τσάλμερς 6 (5 ασίστ), Άλεν 6, Κόουλ 3, Μίλερ 3, Χάσλεμ 1, Μπατιέ, Άντονι.

Πέισερς: Χίμπερτ 29 (10 ριμπ.), Τζορτζ 22 (6 ασίστ), Χιλ 18 (5 ριμπ.), Γουέστ 13 (7 ριμπ.), Στίβενσον 10 (8 ριμπ., 5 ασίστ), Όγκουστιν 2, Μαϊνμί 2, Γιανγκ, Τ. Χάνσμπρο, Τζόνσον.

ΠΗΓΗ: sportfm.gr