Στην παράταση ο Πανιώνιος το 1-0

Εκπληκτικό παιχνίδι έγινε στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο να επικρατεί στην παράταση με 80-79 (76-76 κ.α.) του Άρη στην 1η αγωνιστική της α' φάσης των πλέι οφ της Α1 και χρειάζεται μία νίκη ακόμη για να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά. Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Πέμπτη στις 19:30 στο «Nick Galis Hall».

Όσον αφορά στο παιχνίδι, ο Πανιώνιος βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 17 πόντους διαφορά (45-28), αλλά ο Άρης δεν τα παράτησε ανατρέποντας τα δεδομένα στην τέταρτη περίοδο. Με τρίποντο του Πελεκάνου μείωσε σε 64-63 1':40'' πριν το τέλος, ενώ ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις.

Το ματς έφερε στα ίσα 12'',4 πριν το τέλος ο Πελεκάνος με  1/2 βολές, ενώ με 2/2 ο Παππάς έκανε το 66-64 στα 8''. Στην επαναφορά οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε παράβαση 5 δευτερολέπτων και ο Πανιώνιος έδειξε να έχει «κλειδώσει» τη νίκη. Στην επαναφορά η μπάλα πήγε στον Παππά, αλλά ο Χαντ του έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Πάσαλιτς κι εκείνος στην εκπνοή ισοφάρισε σε 66-66 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Πανιώνιος με σερί 11-1 προηγήθηκε με 77-67 «καθαρίζοντας» το ματς καθώς ναι μεν ο Άρης επέστρεψε, αλλά ήταν πολύ αργά…

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-26, 51-43, 66-66 (κ.α.), 80-79.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 2, Αθηναίου 1, Κιζ 8, Μίλμπουρν 2, Αθανασούλας 14 (2), Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 12 (1 3π., 10 ριμπ.), Καββαδάς, Παππάς 28 (3 3π., 13/16 1π.), Αγραβάνης 1, Μπούκερ 7 (1).

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 16 (2), Χαντ 9 (1), Πελεκάνος 17 (2), Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 11 (11/12 1π.), Καραποστόλου, Χαρίσις 13 (10 ριμπ.), Μποχωρίδης Λ. 5, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνις 4 (1), Δήμας