Άνετα ο τίτλος στον Ναδάλ στη Ρώμη

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ραφαέλ Ναδάλ στον τελικό του Masters της Ρώμης κάνοντας φύλλο και φτερό τον Ρότζερ Φέντερερ.

Με αυτή τη νίκη του ο Ισπανός έφτασε στον 6ο τίτλο μέσα στο 2013 "καθαρίζοντας" μέσα σε μία ώρα και 8 λεπτά τον αντίπαλό του.

Αυτή η νίκη εκτοξεύει τον Ναδάλ στην 4η θέση της παγκόσμιας κατάταξης και δείχνει ξεκάθαρα πως είναι το Νο1 φαβορί για τον τίτλο και στο Ρολάν Γκαρός, που αν τον πάρει, θα είναι ο 8ος στο γαλλικό όπεν.

Όσον αφορά στον αγώνα με τον Ελβετό, ο Φέντερερ έκανε το λάθος να πάρει το πρώτο game, για να ακολουθήσει ένα συντριπτικό σερί 6-0 από τον Ναδάλ και να πάρει το πρώτο σετ με 6-1. Ο Ισπανός συνέχισε εξίσου εντυπωσιακά και στο δεύτερο σετ, όπου προηγήθηκε με 3-0 και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα πήρε τη νίκη με 6-3.