Μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών ο Χάνδακας

Δεν ανέδειξε πρωταθλητή ο πρώτος τελικός του τοπικού πρωταθλήματος μπάσκετ των ανδρών καθώς ο Χάνδακας έκανε μία ακόμη έκπληξη, νίκησε με 48-54 τον Ηρόδοτο στο κλειστό της Αλικαρνασσού και μείωσε σε 2-1 τη σειρά. Οι δύο ομάδες δίνουν ραντεβού ξανά το ερχόμενο Σάββατο στο κλειστό του Λίντο αυτή τη φορά.

Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά πάντως και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες και έκαναν πολύ εύκολα το λάθος. Ο Ηρόδοτος δεν είχε καθόλου ρυθμό και οι παίκτες του ήταν εξαιρετικά άστοχοι με αποτέλεσμα να πετύχει όλο και όλο ένα καλάθι στην 1η περίοδο. Ο Χάνδακας ήταν σαφώς καλύτερος και βρέθηκε να προηγείται με 2-13 στη λήξη του δεκαλέπτου. Μάλιστα η υπέρ του διαφορά ανέβηκε και άλλο στο 2ο δεκάλεπτο. Με οδηγό τον Γιώργο Βισκαδουράκη βρέθηκε και στο + 18 (12-30) σκορ με το οποίο έληξε και το ημίχρονο.

Ο Ηρόδοτος έδειξε σημάδια ανάκαμψης στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σερί 11-3 μείωσε σε 23-33 με τρίποντο του Μαυρόπουλου στο 25', ενώ η διαφορά έπεσε και στους 8 πόντους (28-36) στο 28'. Με δύο καλάθια των αδελφών Βισκαδουράκη, όμως ο Χάνδακας έκλεισε το 30λεπτο στο +11 (30-41).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η πίεση του Ηροδότου αυξήθηκε με αποτέλεσμα να μειώσει ακόμα και στους 4 πόντους (44-48) με μία βολή του Αποστολίδη 2':29'' πριν το φινάλε. Το καλάθι του Βαλαμούτσουνου, ωστόσο, έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, οι έμειναν σε θέση οδηγού φτάνοντας και στη νίκη.

Διαιτητές: Κατραχούρας, Επιτροπάκης.

Τα δεκάλεπτα: 2-13, 12-30 (ημίχ.), 30-41, 48-54.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μ. Δημητριάδης): Χαρατσής, Νίχλος 7 (1), Μαϊστρέλης 9 (3), Παπαδάκης, Σταθάκης, Παπασταματάκης, Φασουλάκης, Μητρόπαπας 1, Μυλωνάκης 2, Χωματάς 8 (1), Μαυρόπουλος 14 (2), Αποστολίδης 7.

ΧΑΝΔΑΚΑΣ (Μ. Κανάκης): Βισκαδουράκης Γ. 18 (1), Βαλαμούτσουνος 9, Αλεβιζάκης 2, Τσαγκαράκης 3 (1), Σηφάκης 9, Βισκαδουράκης Ι. 8, Βεργετάκης 4, Ρεντούμης, Καπετανάκης 1.