"Άγγιξε" το θαύμα η Ίντερ αλλά…

Κοντά στο… θαύμα βρέθηκε η Ίντερ, αλλά τελικά δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο πρόκρισης στους «8» του Europa League παρά τη νίκη της με 4-1 στην παράταση επί της Τότεναμ καθώς είχε ηττηθεί με 3-0 στο πρώτο ματς.

Το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ των Λονδρέζων σε παράταση στέρησε από την Ίντερ τη χαρά της επικής ανατροπής. Οι Ιταλοί μεταμορφώθηκαν σε σχέση με τις επιδόσεις τους το τελευταίο δίμηνο, ισοφάρισαν το 3-0 του πρώτου αγώνα, έχασαν σπουδαία ευκαιρία στα τελευταία λεπτά, αλλά το γκολ του Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ στην παράταση έστειλε την Τότεναμ στην προημιτελική φάση του θεσμού.

Η ομάδα του Αντρεά Στραματσιόνι τα έπαιξε όλα για όλα, με τον Αντόνιο Κασάνο και τον Ροδρίγο Παλάσιο μαζί στην ενδεκάδα. Αποτέλεσμα; Από ένα γκολ ο καθένας, με τον Ιταλό να έχει και εξαιρετική απόδοση, ενώ τον Αργεντινό να μετράει και ένα δοκάρι. Η αντικατάσταση του αρνητικού Φρέντι Γκουαρίν με τον Ρίκι Άλβαρες έκανε ακόμα πιο επιθετικούς τους "ιντερίστι", οι οποίοι δέχθηκαν την απλόχερη προσφορά του χειρότερου παίκτη του γηπέδου, Γουιλιάμ Γκαλάς, στο φάουλ του Κασάνο.

Το αυτογκόλ του Γάλλου στόπερ έφερνε το ζευγάρι ξανά από την αρχή. Ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς, πάντα στο ύψος των περιστάσεων τη φετινή σεζόν, αντέδρασε ιδανικά σε σουτ του Κάιλ Νότον λίγο πριν από το τέλος και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εστεμπάν Καμπιάσο έχασε απίθανη ευκαιρία για να κάνει το θαύμα.

Η αστοχία του τιμωρήθηκε στο 6ο λεπτό της παράτασης κι ενώ  η Τότεναμ πίεζε για το γκολ και ο Χαντάνοβιτς ήδη είχε κάνει μία επέμβαση. Ο Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ σημείωσε το "παρθενικό" γκολ των "πετεινών" σε παράταση ευρωπαϊκού αγώνα και ο Στραματσιόνι έριξε τον Αντρέα Ρανόκια σε ρόλο φορ για να πιάνει τις ψηλές μπαλιές. Σε μία τέτοια φάση, μετά από σέντρα του Κασάνο, ο Άλβαρες έκανε το 4-1, αλλά το θαύμα έμεινε ανολοκλήρωτο.