Επιστροφή Κουφού με νίκη του ΑΓΟΡ

Η επιστροφή του Στέργιου Κουφού στον πάγκο του ΑΓΟΡ συνοδεύτηκε με καλή εμφάνιση και μία ακόμα νίκη, την 9η της ομάδας στο πρωτάθλημα της Α1.

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα επικράτησε με 82-73 του Κολοσσού στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1 κατηγορίας και φυσικά παρέμεινε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι θα ξεκινήσουν δυνατά την αναμέτρηση και θα καταφέρουν με τον Καλλινικίδη να προηγηθούν με 5-2. Ο Γιάννης Καλαμπόκης μείωσε σε 5-4 και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 7-4 για το Ρέθυμνο. Οι Κρητικοί θα διατηρήσουν το προβάδισμα τους και με τον Πέτγουεϊ θα αποσπαστούν με 9-6. Ο Ντούβνιακ έκανε το 12-9, με τον Λάνγκφορντ να μειώνει σε 12-11.

Ο Χάτεν σημείωσε το 17-15 και ο Ντούβνιακ ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (19-15). Ο Χάτεν μείωσε με τρίποντο σε 19-18 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 21-20, έπειτα από κάρφωμα του Πέτγουεϊ, ο οποίος βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση. Στην δεύτερη περίοδο, ο Κουμπούρας πέτυχε το 27-24 και ο Λάνγκφορντ σημείωσε το 29-26. Ο Καλαμπόκης με 2/2 βολές έκανε το 29-28, ενώ και πάλι ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε με 2/2 βολές το 29-30.

Ο Κάρτερ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 31-30 και ο Πέτγουεϊ έκανε το 33-30. Ο Ντούβνιακ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 35-30, με τον Όσμπι να μειώνει σε 37-32. Ο Κάρτερ ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (39-32), με τον Τσόχλα να διαμορφώνει το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδα στα αποδυτήρια (41-32).

Διατήρησε το προβάδισμα το Ρέθυμνο

Στην τρίτη περίοδο, ο Χάτεν έκανε το 44-38 και ο Γιώργος Καλαϊτζής με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 44-41 στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τσόχλας έκανε το 49-43 και ο Κόμματος πέτυχε το 51-43. Ο Κάρτερ με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 53-43 και ο Κάρτερ με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους.

Ο Καλαϊτζής με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων έριξε την διαφορά στους 10 (60-50) και ο Τσόχλας με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 62-51. Ο Κάρτερ με τρίποντο έκανε το 65-51 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 67-52, ύστερα από 1/2 βολές του Καλαϊτζή. Στα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού ο Λάνγκφορντ σημείωσε το 67-63 και ο Κόμματος έκανε το 69-63.

Ο Κουμπούρας έκανε το 69-65 και ο Τσόχλας με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 74-65 για να μειώσει ο Χάτεν σε 74-67. Ο Κάρτερ με τρίποντο πέτυχε το 77-69 για να φτάσει τελικά το Ρέθυμνο στο θετικό αποτέλεσμα με 82-73, σημειώνοντας την ένατη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-32, 67-52, 82-73.

Ρέθυμνο (Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης 2, Κόλιμον 4, Αγγελόπουλος 8, Τσόχλας 11(1), Ντούβνιακ 6, Κόμματος 13(2), Κάρτερ 20(4), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 18(1).

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Κουμπούρας 8, Χάτεν 15(1), Καλαϊτζής 7(2), Βουγιούκας 2, Αυγενικός, Καλαμπόκης 21(1), Νάτζφεϊ 2, Λάνγκφορντ 14, Όσμπι 4.