Αθλητισμός

Το πανόραμα του Κυπέλλου Ελλάδος

 Εκτός της συνέχειας από το φετινό Κύπελλο Ελλάδος, μετά την ΑΕΚ έμεινε και ο Παναθηναϊκός.   Οι "πράσινοι" ηττήθηκαν με 1-0 στα Περβόλια  από τον Πλατανιά και παρότι στο πρώτο ματς είχαν επικρατήσει με 2-1 αποχαιρέτησαν την διοργάνωση.

Αντίθετα ο Αστέρας Τρίπολης ο οποίος είχε αναδειχθεί στο πρώτο ματς ισόπαλος με 1-1 με τον Ολυμπιακό Βόλου, την Τετάρτη (23/1) νίκησε με 2-0 στην Αρκαδία του Βολιώτες και προκρίθηκε στους "8" του θεσμού.

 Σήμερα  το Κύπελλο Ελλάδος συνεχίζεται με δύο ακόμη επαναληπτικές αναμετρήσεις. Στην Καλλιθέα ο Φωστήρας θα υποδεχθεί τον ΠΑΣ Γιάννινα με την ομάδα της Ηπείρου στο πρώτο ματς να έχει νικήσει με 2-0.

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ θα παίξει με την Καλλιθέα και καλείται να κάνει την ανατροπή, καθώς στο πρώτο παιχνίδι οι "ασπρόμαυροι" είχαν ηττηθεί με 2-0.

Συνοπτικά το πανόραμα του Κυπέλλου Ελλάδος

1η φάση

Τετάρτη (24/10)

3. Οδυσσέας Κορδελιού-Δόξα Δράμας 1-0

4. Κασσιόπη-Αναγέννηση Γιαννιτσών 2-2 (1-3 στα πέναλτι)

7. Αναγέννηση Καρδίτσας-Ηρακλής Ψαχνών 4-1

8. Χανιά-Φωκικός 2-1

9. Καλαμάτα-Θρασύβουλος 1-1 (3-4 στα πέναλτι)

10. Επισκοπή-Βύζας Μεγάρων 0-1

13. Τηλυκράτης Λευκάδας-Καβάλα 0-0 (3-5 στα πέναλτι)

15. Βατανιακός-Νίκη Βόλου 0-0 (1-4 στα πέναλτι)

16. Αιγινιακός-Εργοτέλης 1-1 (6-5 στα πέναλτι)

17. Εθνικός Σιδηροκάστρου-Αναγέννηση Επανομής 2-1

19. Δόξα Κρανούλας-Πιερικός 0-0 (1-3 στα πέναλτι)

20. Αστέρας Μαγούλας-Ολυμπιακός Βόλου 1-2

22. Φωστήρας-Ζάκυνθος 4-0

12. Εθνικός Αστέρας-ΑΕΛ Καλλονής 1-1 (1-4 στα πέναλτι)

5. Προοδευτική-Ηρακλής 1-0

11. Παναιγιάλειος-Παναιτωλικός 3-1

14. Πανηλειακός-Παναχαϊκή 0-0 (3-4 στα πέναλτι)

Πέμπτη (25/10)

1. Ρούβας-Εθνικός Γαζώρου 1-3

2. Αχαρναϊκός-ΑΕΛ 0-1

23. Τύρναβος-Οικονόμος Τσαριτσάνης 2-0

18. ΑΟ Γλυφάδας-Πανσερραϊκός 1-2 παρ. (1-1 κανονικός αγώνας)

6. Κόρινθος-Απόλλων Σμύρνης 3-4 στα πέναλτι (1-1 στην παράταση, 0-0 κανονικός αγώνας)

21. Απόλλων Καλαμαριάς-Καλλιθέα 0-1 παρ. (0-0 κανονικός αγώνας)

2η φάση

Τρίτη (30/10)

25. Πανσερραϊκός-Οδυσσέας Κορδελιού 2-1

29. Αναγέννηση Γιαννιτσών-Νίκη Βόλου 0-1

Τετάρτη (31/10)

26. Εθνικός Σιδηροκάστρου-Τύρναβος 1-4

27. Θρασύβουλος-Βύζας Μεγάρων 1-0

24. Ολυμπιακός Βόλου-ΑΕΛ Καλλονής 1-1 (5-3 στα πέναλτι)

Πέμπτη (01/11)

30. Φωστήρας-Χανιά 0-0 (5-4 στα πέναλτι)

28. Καβάλα-Παναιγιάλειος 2-0

3η Φάση

1ος αγώνας

Τετάρτη (28/11)

34. Φωστήρας-Πανιώνιος 1-0

42. ΟΦΗ-Απόλλων Σμύρνης 1-0

39. Λεβαδειακός-Πιερικός 2-0

38. Ολυμπιακός-Παναχαϊκή 2-0

Πέμπτη (29/11)

36. Τύρναβος-Κέρκυρα 0-2

31. Πανθρακικός-Νίκη Βόλου 2-0

46. Παναθηναϊκός-Προοδευτική 4-0

37. ΠΑΣ Γιάννινα-Πανσερραϊκός 1-0

Τετάρτη (12/12)

35. Βέροια-Θρασύβουλος 0-0

43. Καλλιθέα-Άρης 3-1

41. Ολυμπιακός Βόλου-Ατρόμητος 1-1

45. ΑΕΛ-Αστέρας Τρίπολης 0-0

Πέμπτη (13/12)

44. Πλατανιάς-Αναγέννηση Καρδίτσας 3-1

32. Καβάλα-ΑΕΚ 0-0

40. Αιγινιακός-ΠΑΟΚ 1-3

33. Εθνικός Γαζώρου-Skoda Ξάνθη 1-1

2ος αγώνας

Τετάρτη (19/12)

46. Προοδευτική-Παναθηναϊκός 1-2

31. Νίκη Βόλου-Πανθρακικός 1-1

34. Πανιώνιος-Φωστήρας 2-1

38. Παναχαϊκή-Ολυμπιακός 0-3 (α.α.)

Πέμπτη (20/12)

35. Θρασύβουλος-Βέροια 0-2

36. Κέρκυρα-Τύρναβος 0-0

39. Πιερικός-Λεβαδειακός 0-5

32. ΑΕΚ-Καβάλα 0-1

Σάββατο (22/12)

42. Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ 2-0 παρ. (1-0 κανονικός αγώνας)

45. Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΛ 4-1

40. ΠΑΟΚ-Αιγινιακός 2-1

41. Ατρόμητος-Ολυμπιακός Βόλου 2-2

Κυριακή (23/12)

44. Αναγέννηση Καρδίτσας-Πλατανιάς 0-1

33. Skoda Ξάνθη-Εθνικός Γαζώρου 1-1 (5-4 στα πέναλτι)

37. Πανσερραϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 0-2

43. Άρης-Καλλιθέα 2-1

4η Φάση

Τετάρτη (9/1)

54. Ολυμπιακός Βόλου-Αστέρας Τρίπολης 1-1

50. Παναθηναϊκός-Πλατανιάς 2-1

Πέμπτη (10/1)

53. ΠΑΣ Γιάννινα-Φωστήρας 2-0

47. Καλλιθέα-ΠΑΟΚ 2-0

Τετάρτη (16/1)

52. Απόλλων Σμύρνης-Πανθρακικός 1-1

49. Ολυμπιακός-Καβάλα 2-0

Πέμπτη (17/1)

48. Λεβαδειακός-Κέρκυρα 2-1

51. Βέροια-Skoda Ξάνθη 2-1

2ος αγώνας

Τετάρτη (23/1)

50. Πλατανιάς-Παναθηναϊκός 1-0

54. Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός Βόλου 2-0

Πέμπτη (24/1)

53. Φωστήρας- ΠΑΣ Γιάννινα (17.00)

47. ΠΑΟΚ-Καλλιθέα (20.00)

Τετάρτη (30/1)

52. Πανθρακικός-Απόλλων Σμύρνης (17.00)

49. Καβάλα-Ολυμπιακός (20.00)

Πέμπτη (31/1)

48. Κέρκυρα-Λεβαδειακός (14.00)

51. Skoda Ξάνθη-Βέροια (20.00)

Σχόλια