Με Νικοπολίδη στον πάγκο, Ολυμπιακός-ΠΑΣ 2-0

Με γκολ των Τζιμπούρ και Αμπντούν, ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Καραϊσκάκη και αύξησε την διαφορά του από τον δεύτερο ΠΑΟΚ στους 13 βαθμούς

Χωρίς να αλλάξει... ταχύτητα μπήκε στην μετά-Ζαρντίμ εποχή ο Ολυμπιακός.

Με τον Νικοπολίδη στον πάγκο οι ερυθρόλευκοι είχαν κάποιες εξάρσεις στο α' μέρος, όταν και δημιούργησαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά ήταν άχρωμοι και δίχως ρυθμό στην μεγαλύτερη διάρκεια, φτάνοντας στη νίκη εκμεταλλευόμενοι δύο λάθη του ΠΑΣ. Αρχικά σκόραραν με τον Τζιμπούρ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μετά από... δώρο του Ταμπάση και "καθάρισαν" το τρίποντο μετά από ασίστ του Ιμπαγάσα και γκολ του Αμπντούν. Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός εκτόξευσε την διαφορά στους 13 βαθμούς από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, κάνοντας ουσιαστικά άλμα τίτλου. Από την άλλη ο ΠΑΣ στάθηκε εξαιρετικά στο Καραϊσκάκη και αν ήταν πιο προσεκτικός θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.