Σημαντική νίκη του ΟΦΗ 86-82 επί του Ερμή Λαγκαδά

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ, η οποία επικράτησε με 86-82 του Ερμή Λαγκαδά στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α2 του μπάσκετ. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού, πάντως, έκανε τα εύκολα δύσκολα καθώς βρέθηκε να προηγείται με 14 πόντους στο 36', αλλά έδωσε τη δυνατότητα στους αντιπάλους της να μειώσουν στους 4 πόντους κάτι που ενδεχομένως να παίξει ρόλο στην τελική βαθμολογία.

Ο Ερμής Λαγκαδά από τα μέσα της 1ης περιόδου έδειξε να πατά καλύτερα στο παρκέ και με οδηγό τον Γεωργίτση κατάφερε να προηγηθεί  ακόμα και με 7 πόντους (16-23) 43'' πριν το δεκάλεπτο. Η είσοδος του Μάριου Ματαλών στο παρκέ έδωσε περισσότερη ενέργεια στους γηπεδούχους και με άμυνα ζώνης οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σερί 13-4, λοιπόν, οι παίκτες του Φώτη Τακιανού όχι απλά έκλεισαν την ψαλίδα, αλλά προηγήθηκαν με 29-27 στο 14'. Προς στιγμή ο Ερμής ισοφάρισε σε 32-32, αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους.

Με οδηγούς τους Κιτσούλη και Μπαλάφα στην επίθεση ο ΟΦΗ κατάφερε να χτίσει και διαφορά 12 πόντων (47-35) 44'' πριν το ημίχρονο, το οποίο έληξε 47-37.

Στην 3η περίοδο ο Ερμής Λαγκαδά μείωσε τέσσερις φορές στους 5 πόντους, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τον ΟΦΗ που ήταν ανώτερος στο παρκέ.

Στην τελευταία περίοδο μάλιστα επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και βρέθηκε να προηγείται με 14 πόντους (81-67) στο 36'. Ένα φάουλ του Τσερκιτσόγλου που συνοδεύτηκε από τεχνική ποινή είχε ως αποτέλεσμα ο Ερμής να μειώσει ακόμα και στους 4 πόντους (86-82) στο φινάλε του αγώνα.

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Καλδίρης, Μπούσιας.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 47-37 (ημίχ.), 66-59, 86-82.

ΟΦΗ (Φ. Τακιανός): Τσερκιτσόγλου 3, Πετράκης 9 (1), Τραϊανός, Ντοϊτσίνοφ 4, Καραδολάμης 15 (2), Σιώπης, Κιτσούλης 22 (2), Μπαλάφας 21, Ματαλών 12.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Σ. Πέρκος): Ιωακειμίδης 3 (1), Ονάσογλου 4, Καμαριώτης 2, Πλιούκας 23 (1, Καλογιαννίδης 2, Αναγνωστόπουλος 23 (3), Γεωργίτσης 20 (1), Παρίτσης 5, Κάσουρας.