Ήττα της Ελευσίνας από τον ΚΑΟΔ

Ο Πανελευσινιακός γνώρισε την ήττα στην έδρα του με 74-76 από τον ΚΑΟΔ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και ήταν μπροστά από την πρώτη περίοδο (16-18), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο αύξησαν τη διαφορά τους, πάνω από τους δέκα πόντους (43-31, 20`).

Ζάρας και Κακαρούδης έκαναν εξαιρετική δουλειά στην επίθεση και οδηγούσαν τον ΚΑΟΔ στη νίκη.Η ομάδα της Ελευσίνας, όμως, δεν το έβαλε κάτω και ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Εριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 στο 30` (53-62) και αύξησε την πίεσή της στην τελευταία περίοδο.

Ο Γκίμπσον βοήθησε πολύ στο επιθετικό κομμάτι και η Ελευσίνα πήγε το ματς στον πόντο, με τα τελευταία λεπτά να είναι δραματικά. Οι παίκτες του ΚΑΟΔ, όμως, αποδείχθηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και πήραν τη νίκη με 76-74.

Η ομάδα του Γιώργο Καλαφατάκη έφτασε έτσι τις 5 νίκες στο πρωτάθλημα και απομακρύνθηκε αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ αντίθετα ο Πανελευσινιακός έμεινε στην τελευταία θέση, με δύο μόλις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 15-25, 22-19, 21-14.