Σούπερ Κουφός κόντρα στους Καβαλίερς

Κάθε φορά και καλύτερος παρουσιάζεται ο Κώστας Κουφός, ο οποίος έδωσε μοναδική… παράσταση κόντρα στους Καβαλίερς. Ο Έλληνας σέντερ πραγματοποιώντας μια εκ των κορυφαίων εμφανίσεών του στο ΝΒΑ και οδήγησε τους Νάγκετς στη νίκη (98-91), πετυχαίνοντας ρεκόρ καριέρας με 21 πόντους.

Οι Καβαλίερς κατάφεραν να εγκλωβίσουν επιθετικά τους Νάγκετς στο πρώτο ημίχρονο με πολύ καλές άμυνες αφήνοντας πίσω στο σκορ το Ντένβερ με 56-45. Ο Τζόρτζ Καρλ αποφάσισε να "χτυπήσει" κοντά στο καλάθι και του βγήκε. Άφησε τον Κώστα Κουφό (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 1 κόψιμο, 1 κλέψιμο,  10/17 σουτ) για 35 λεπτά στο παρκέ ζητώντας από τους περιφερειακούς τους να τον τροφοδοτούν με μπάλες.

Ο Έλληνας σέντερ έβγαλε ασπροπρόσωπο τον προπονητή του σκοράροντας 17 πόντους στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Από τα δικά του χέρια οι Νάγκετς μείωσαν 69-68 τρέχοντας ένα υπέρ του 21-9 για να επιστρέψουν από το -13 (60-47) με το οποίο έχαναν στο ξεκίνημα του τρίτου δωδεκάλεπτου και να φτάσουν στη συνέχεια στη νίκη με 98-91.