Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας η Γιούβε

Η Γιουβέντους έκανε ένα σημαντικό βήμα για να κατακτήσει το Κύπελλο Ιταλίας καθώς φιλοξενώντας τη Μίλαν, επικράτησε 2-1 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού και τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Μόλις στο 6' οι «ροσονέρι» μπήκαν μπροστά στο σκορ με τέρμα του Ελ Σαράουι. Η απάντηση από τη «γηραιά κυρία» δεν άργησε να έρθει και στο 12' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζιοβίνκο το παιχνίδι ήρθε στα ίσια, για να μείνει το ισόπαλο 1-1 μέχρι και το τέλος της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού.

Αποτέλεσμα αυτού, ήταν το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί όπου στο πέμπτο λεπτό του έξτρα μισάωρου, ο Βούσινιτς με κοντινή προβολή έδωσε τη νίκη στην ομάδα του για το τελικό 2-1.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στοράρι, Κάσερες, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Βιντάλ, Τζιακερίνι, Μαρόνε (77' Πίρλο), Ίσλα, Λιστάινερ (84' Ντε Τσέλιε), Μάτρι, Τζιοβίνκο (65' Βούσινιτς)

ΜΙΛΑΝ: Αμέλια, Ακέρμπι, Μεξές, Αμπάτε, Ντε Σίλιο, Μοντολίβο, Αμπροσίνι (91' Τραορέ), Μπόατενγκ, Ελ Σαράουι, Πατσίνι (71' Νιάνγκ), Εμάνουελσον.