Το 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας & Awards - ο πεντάστερος πολιτιστικός θεσμός που έβαλε τη νοτιότερη πόλη της Ευρώπης στον χάρτη των πιο μεγάλων διεθνών φεστιβάλ του πλανήτη, αλλά και το νέο 1ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κρήτης & Awards, έκλεισαν την αυλαία τους το Σάββατο 8 Αυγούστου με μια εντυπωσιακή Τελετή Λήξης που μεταδόθηκε online από το κανάλι της επίσημης ιστοσελίδας των Φεστιβάλ www.festivalierapetra.gr και την οποία παρακολούθησαν πλήθος θεατών από όλον τον κόσμο.
Η Καλλιτεχνική Διευθύντρια και των δύο Φεστιβάλ κ. Ελένη Βλάσση, τόνισε κατά τη διάρκεια της Τελετής Λήξης τη σημασία της διατήρησης του κινηματογραφικού πολιτισμού την εποχή του covid-19 και για αυτό άλλωστε τηρήθηκαν πιστά οι προγραμματισμένες ημερομηνίες διεξαγωγής των Φεστιβάλ. Με γνώμονα την ασφάλεια του κοινού και των κατοίκων της Ιεράπετρας, όλες οι προβολές των ταινιών έγιναν φέτος διαδικτυακά.
178 ταινίες ντοκιμαντέρ και μυθοπλασίας από 42 διαφορετικές χώρες προβλήθηκαν για 7 συνεχόμενες ημέρες από την επίσημη ιστοσελίδα των δύο Φεστιβάλ, σημειώνοντας τεράστια επιτυχία καθώς τις παρακολούθησαν χιλιάδες θεατές από όλον τον κόσμο. Χαρακτηριστικό της επιτυχίας, η τεράστια συμμετοχή των online χρηστών στην ψηφοφορία για τα Βραβεία Κοινού, ακόμη και από χώρες που δεν συμμετείχαν με ταινίες τους στα Διεθνή Διαγωνιστικά Τμήματα.
Για μια ακόμη χρονιά, το Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας & Awards - φέτος αφιερωμένο στο περιβάλλον και τη περιβαλλοντική εκπαίδευση, ανέδειξε τη δημιουργική πολιτιστική του συνείδηση και τον πλουραλιστικό του χαρακτήρα, φιλοξενώντας μία ευρεία γκάμα ταινιών με σύγχρονα θέματα, όπως η οικονομική λιτότητα, ο ρατσισμός, οι κοινωνικοπολιτικές διακρίσεις, η μετανάστευση, τα ανθρώπινα δικαιώματα, η καταγραφή μνήμης, η κλιματική αλλαγή, καθώς και θέματα που σχετίζονται με όλες τις μορφές τέχνης, τη μυθολογία, τις βιογραφίες και τις ταξιδιωτικές εμπειρίες. Παράλληλα, το 1ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κρήτης & Awards, ο νέος πολιτιστικός θεσμός που δημιούργησε η κ. Ελένη Βλάσση, συγκέντρωσε τις καλύτερες φετινές παραγωγές ταινιών μυθοπλασίας, προσδίδοντας ένα δυνατό καινοτόμο στίγμα στην ήδη επιτυχημένη πορεία του διεθνούς αυτού θεσμού.
Λίγο πριν το τέλος της Τελετής Λήξης, η Καλλιτεχνική Διευθύντρια και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου μετέβησαν στα Γραφεία των Φεστιβάλ, από όπου μαζί με την τεχνική ομάδα ανακοίνωσαν τα Βραβεία των Κριτικών Επιτροπών - οι οποίες για μια ακόμη χρονιά αποτελούνταν από διακριμένα ονόματα των γραμμάτων, των τεχνών και των επιστημών, τα Βραβεία Φεστιβάλ τα οποία κάθε χρόνο απονέμονται τιμητικά σε ταινίες από τον ίδιο τον θεσμό και την Καλλιτεχνική Διευθύντρια εκφράζοντας μία επιπρόσθετη αναγνώριση στους διαγωνιζόμενους δημιουργούς, αλλά και τα πολυαναμενόμενα Βραβεία Κοινού.
Οι μεγάλοι νικητές
Μεγάλοι νικητές της φετινής διοργάνωσης, το ντοκιμαντέρ "Ο Γιώργος του Κέδρου" των Γιώργου και Γιάννη Κολόζη που απέσπασε στο 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας & Awards 3 Βραβεία στο Ελληνικό Διαγωνιστικό Τμήμα - ανάμεσά τους το 1ο Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους και το Βραβείο Σκηνοθεσίας, το ντοκιμαντέρ από τη Βραζιλία "Saudade Mundao" που απέσπασε 2 Βραβεία στο Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα - ανάμεσά τους το 1ο Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους, αλλά και οι ταινίες μυθοπλασίας "Φαντασία" του Αλέξη Καρδαρά που κυριολεκτικά σάρωσε στο Διαγωνιστικό Τμήμα του 1ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κρήτης & Awards αποσπώντας 10 Βραβεία καθώς και η "Εξορία" του Βασίλη Μαζωμένου η οποία απέσπασε 3 Βραβεία – ανάμεσά τους το Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μυθοπλασίας.
Ευχαριστώντας με χαρά και συγκίνηση την οργανωτική ομάδα και την ομάδα εθελοντών των δύο Φεστιβάλ που εργάστηκαν με πάθος για την άψογη διοργάνωση, η Καλλιτεχνική Διευθύντρια κ. Ελένη Βλάσση ανακοίνωσε την καθιέρωση από την επόμενη χρονιά των επιτυχημένων online προβολών παράλληλα με τις ζωντανές. Με την ευχή να έχει ξεπεραστεί η πανδημία, έδωσε ραντεβού σε κινηματογραφιστές και πολιτιστικούς πρεσβευτές από όλη τη γη, να έρθουν του χρόνου, 7 έως 14 Αυγούστου 2021, στο 8ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ & Awards και στο 2ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κρήτης & Awards, «εδώ στον Νότο, στην πύλη της Μεσογείου, στο σταυροδρόμι των πολιτισμών και των ηπείρων, για να ταξιδέψουμε όλοι μαζί από την θάλασσα της Ιεράπετρας σε όλο τον κόσμο». Γιατί όπως χαρακτηριστικά είπε, «η Τέχνη είναι πάντα πιο δυνατή από τα δεινά μας».
7ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ & AWARDS
ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ
- Χριστόφορος Χαραλαμπάκης (Επίτιμος Πρόεδρος του 7ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας & Awards)
Καθηγητής Γλωσσολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
- Μένος Δελιοτζάκης (Πρόεδρος)
- Πολιτικός Μηχανικός, Σκηνοθέτης, Πρόεδρος της Επιτροπής Κινηματογράφου της ΕΡΤ
- Ιωάννα Σπηλιοπούλου
- Παναγιώτης Σαρρής
Επίτιμος Αναπληρωτής Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Exeter (School of Biosciences), Κύριος Ερευνητής στο Ινστιτούτο Μοριακής Βιολογίας και Βιοτεχνολογίας του ΙΤΕ
ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ
NTOKIMANTEΡ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
1ο Βραβείο
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΟΥ ΚΕΔΡΟΥ (Σκηνοθεσία: Γιώργος Κολόζης, Γιάννης Κολόζης)
2ο Βραβείο
ΕΝΑΣ ΜΠΑΡΔΟΥΛ (Σκηνοθεσία: Γιώργος Γιαννόπουλος)
3ο Βραβείο
ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ (Σκηνοθεσία: Δημήτρης Αθανίτης)
Βραβείο Σκηνοθεσίας: Γιώργος Κολόζης, Γιάννης Κολόζης για το ντοκιμαντέρ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΟΥ ΚΕΔΡΟΥ
Βραβείο Διεύθυνσης Φωτογραφίας: Γιάννης Φώτου για το ντοκιμαντέρ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ
Βραβείο Μοντάζ: Γιάννης Κολόζης για το ντοκιμαντέρ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΟΥ ΚΕΔΡΟΥ
Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής: Cengiz Onural, Νίκος Γράψας για το ντοκιμαντέρ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΛΑΡΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΡΑΤΙΟ
ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
1ο Βραβείο
ΠΑΡΑΘΕΡΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (Σκηνοθεσία: Γιώργος Διδυμιώτης)
2ο Βραβείο
ΚΛΕΟΝΙΚΗ (Σκηνοθεσία: Άννα Αντωνοπούλου)
3ο Βραβείο
ΤΟ ΒΑΛΣΑΜΟ (Σκηνοθεσία: Ευθυμία Σιαλευρή)
ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΕΘΝΟΥΣ & ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ
- Λευτέρης Χαρίτος (Πρόεδρος)
- Χρήστος Καρακέπελης
Σκηνοθέτης, Συγγραφέας, Παραγωγός
- Μισέλ Γκαράνς
Μουσικοσυνθέτης (Γαλλία)
ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ & ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ
ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
1ο Βραβείο
ENCLOSURE / BODY AND WALL – SAUDADE MUNDAO – Βραζιλία (Σκηνοθεσία: Julia Hannud Guggisberg, Catharina Scarpellini)
2ο Βραβείο
WIFE – Ρωσία (Σκηνοθεσία: Kirsten Gainet)
3ο Βραβείο
FORGOTTEN ON SINJAR – Καναδάς (Σκηνοθεσία: Igal Hecht)
ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
1ο Βραβείο
THE PROMISE – Ισπανία (Σκηνοθεσία: Danel Aser)
2ο Βραβείο
SPARKS (OGNJILO) – Μαυροβούνιο (Σκηνοθεσία: Vladimir Perovic)
3ο Βραβείο
THE WHITE SHEETS – Αλβανία (Σκηνοθεσία: Pandeli Ceco)
1ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΚΡΗΤΗΣ & AWARDS
ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ TΜΗΜΑΤΟΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ
- Γιάννης Σολδάτος (Πρόεδρος)
Εκδότης, Συγγραφέας, Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος
- Βασίλης Κεχαγιάς
Κριτικός Κινηματογράφου, Πρόεδρος της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
- Πέννυ Παναγιωτοπούλου
- Παύλος Μεθενίτης
Δημοσιογράφος, Συγγραφέας, Σεναριογράφος
- Θανάσης Νεοφώτιστος
Σκηνοθέτης, Υπεύθυνος Προγράμματος του Διεθνούς Σπουδαστικού Τμήματος του Διεθνούς Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας
ΒΡΑΒΕΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας: ΕΞΟΡΙΑ (Σκηνοθεσία: Βασίλης Μαζωμένος)
Ειδικό Βραβείο Επιτροπής: ΦΑΝΤΑΣΙΑ (Σκηνοθεσία: Αλέξης Καρδαράς)
Βραβείο Σκηνοθεσίας: Βασίλης Μαζωμένος για την ταινία ΕΞΟΡΙΑ
Βραβείο Σεναρίου: Αλέξης Καρδαράς για την ταινία ΦΑΝΤΑΣΙΑ
Βραβείο Διεύθυνσης Φωτογραφίας: Φώτης Μήτσης για την ταινία ΕΞΟΡΙΑ
Βραβείο Μοντάζ: Μάνος Τσουρουνάκης για την ταινία ΓΙΑ ΘΥΜΙΣΕ ΜΟΥ
Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής: Μίνως Μάτσας για την ταινία ΦΑΝΤΑΣΙΑ
Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου: Στέλιος Μάινας για την ταινία ΦΑΝΤΑΣΙΑ
Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου: Φανή Γεωργακάκη για την ταινία ΒΕΝΤΕΤΑ
Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου: Γιάννης Στάνκογλου για την ταινία ΦΑΝΤΑΣΙΑ
Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου: Βίκυ Παπαδοπούλου για την ταινία ΦΑΝΤΑΣΙΑ
Βραβείο Ήχου: Γιώργος Μικρογιαννάκης, Βαγγέλης Ζέλκας για την ταινία ΦΑΝΤΑΣΙΑ
Βραβείο Σκηνογραφίας: Κώστας Παπαγεωργίου για την ταινία ΦΑΝΤΑΣΙΑ
Βραβείο Ενδυματολογίας: Βασίλης Μπαρμπαρίγος για την ταινία ΦΑΝΤΑΣΙΑ
Βραβείο Μακιγιάζ: Αλεξάνδρα Μυτά για την ταινία ΦΑΝΤΑΣΙΑ
Βραβείο Αυθεντικού Τραγουδιού: ΓΙΑ ΘΥΜΙΣΕ ΜΟΥ (Τίτλος Τραγουδιού «ΓΙΑ ΘΥΜΙΣΕ ΜΟΥ» Σύνθεση, Ερμηνεία: Βούλα Στρατάκη Στιχουργός: Δέσποινα Σπαντιδάκη)
ΒΡΑΒΕΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
1ο Βραβείο
ΡΟΥΖ (Σκηνοθεσία: Κώστας Θεοδοσόπουλος)
2ο Βραβείο
W (Σκηνοθεσία: Στέλιος Κουπετώρης)
3ο Βραβείο
CHOPPER (Σκηνοθεσία: Γιώργος Καψανάκης)
ΒΡΑΒΕΙΟ ANIMATION ΤΑΙΝΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
LAND (Σκηνοθεσία: Θεοδώρα Πασκουινέλι, Αντζέλικα Λένα)
Η Κριτική Επιτροπή του 1ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κρήτης & Awards απένειμε επίσης 6 ισότιμες Εύφημες Μνείες για τις εξής ελληνικές ταινίες:
- ΓΙΑΖΙΝΤΙ (Σκηνοθεσία: Έκτωρ Σακαλόγλου)
- ΓΡΑΙΓΌΣ (Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Κόντος)
- ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ (Σκηνοθεσία: Γεωργία Σωτήρχου)
- ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ (Σκηνοθεσία: Ανδρέας Σιεηττάνης)
- ΚΡΙΣΗ (Σκηνοθεσία: Βίβιαν Παπαγεωργίου)
- ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΑΦΡΟΔΙΤΕΣ (Σκηνοθεσία: Δήμητρα Σταυροπούλου)
ΒΡΑΒΕΙΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
7ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ & AWARDS
ΒΡΑΒΕΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΛΑΡΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΡΑΤΙΟ (Σκηνοθεσία: Θωμάς Σίδερης)
Y1 ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ ΒΥΘΟΥ (Σκηνοθεσία: Φίλιππος Βαρδάκας)
Ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΘΕΟΧΑΡΑΚΗΣ (Σκηνοθεσία: Γιάννης Βαμβακάς)
ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (Σκηνοθεσία: Μάρκος Γκαστίν)
ΒΡΑΒΕΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
ΠΡΩΤΟΓOΝΗ ΦΩΝΗ (Σκηνοθεσία: Βίκη Αρβελάκη)
DREAMS CAN’T BE QUARANTINED (Σκηνοθεσία: Άρης Κατσιγιάννης)
ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΡΑΜΜΑ (Σκηνοθεσία: Αντώνης Σπανομαρκίδης)
ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΦΩΤΙΑ (Σκηνοθεσία: Χαρά Μπουργάνη)
ΟΙ ΥΦΑΝΤΡΕΣ (Σκηνοθεσία: Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος)
ΟΙ ΕΓΓΟΝΕΣ ΤΗΣ ΣΑΠΦΟΥΣ (Σκηνοθεσία: Τζέλη Χατζηδημητρίου)
ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
A DILO – Αυστραλία (Σκηνοθεσία: Mezour Shein)
DYING FOR GOLD – Νότιος Αφρική (Σκηνοθεσία: Cathrine Meyburgh)
KIAROSTAMI AND HIS MISSING CANE – Ιράν (Σκηνοθεσία: Reza Mahmound)
ENCLOSURE / BODY AND WALL – SAUDADE MUNDAO – Βραζιλία (Σκηνοθεσία: Julia Guggisberg Hannud, Catharina Scarpellini)
ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
INSPIRE THE FLUTE – Βέλγιο (Σκηνοθεσία: Laura Pok)
HEALTΗY SEAS: MISSION IN SANTORINΙ – Ολλανδία (Σκηνοθεσία: Artemis Samothrakis)
ALBANUS PROJECT: INSIDE THE OLD EMISSARY – Ιταλία (Σκηνοθεσία: Massimo D'Αlessandro)
1ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΚΡΗΤΗΣ & AWARDS
ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
ΒΕΝΤΕΤΑ (Σκηνοθεσία: Γιάννης Κρομμυδάκης)
ΓΙΑ ΘΥΜΙΣΕ ΜΟΥ (Σκηνοθεσία: Αντώνης Ρενιέρης)
ΒΡΑΒΕΙΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ (Σκηνοθεσία: Βασίλης Δούσκος)
ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ (Σκηνοθεσία: Γεωργία Σωτήρχου)
Η ΘΑΛΑΣΣΑ (Σκηνοθεσία: Μιχάλης Χαπέσιης)
ΓΡΑΙΓΟΣ (Σκηνοθεσία: Αλέξανδρος Κόντος)
ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ (Σκηνοθεσία: Βαγγέλης Σέρφας)
Η ΗΧΩ ΤΗΣ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑΣ (Σκηνοθεσία: Γεράσιμος Παπαχριστόπουλος)
ΕΙΔΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ASHMINA – Νεπάλ, ΗΠΑ (Σκηνοθεσία: Dekel Berenson)
ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΟΙΝΟΥ
ΔΙΕΘΝΕΣ & ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
OVER THE BARRIERS - Καζακστάν (Σκηνοθεσία: Banu Ramazanova)
ΔΙΕΘΝΕΣ & ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
HEALTHY SEAS: MISSION IN SANTORINΙ - Ολλανδία (Σκηνοθεσία: Artemis Samothrakis)
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
ΚΑΛΕΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ, Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Σκηνοθεσία: Θόδωρος Ιωαννίδης)
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΡΑΜΜΑ (Σκηνοθεσία: Αντώνης Σπανομαρκίδης)
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
ΓΙΑ ΘΥΜΙΣΕ ΜΟΥ (Σκηνοθεσία: Αντώνης Ρενιέρης)
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ (Σκηνοθεσία: Βασίλης Δούσκος)