Πολιτισμός

Βραβεία Ίρις 2020: Η Κρητική ταινία «Για θύμισε μου», διεκδικεί μια από τις υποψηφιότητες

Διεκδικεί και άλλα από τα 20 βραβεία του διαγωνισμού

H Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου ανακοίνωσε τις ταινίες από τις οποίες τα 520, πλέον, μέλη της θα επιλέξουν τις φετινές υποψηφιότητες για τα είκοσι Βραβεία της Ακαδημίας Ίρις 2020, τα οποία θα ανακοινωθούν στην τελετή των βραβείων στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, στις 15 Απριλίου.

Μεταξύ των 77 υποψηφιοτήτων, υποψήφια για το βραβείο καλύτερης ταινίας είναι η Κρητική παραγωγή «Για θύμισέ μου». Πρόκειται για την ταινία - φόρο τιμής σε όσους πάσχουν από αλτσχάιμερ, αλλά και στους φροντιστές τους, από τη Μαρία Σβολιαντοπούλου.

Η ταινία, η οποία ανήκει στην κατηγορία «Μεγάλου μήκους μυθοπλασία», θα διεκδικήσει, μεταξύ άλλων βραβείων στα οποία είναι υποψήφια, και το βραβείο καλύτερης ταινίας.

Η διαδικασία επιλογής των ταινιών, ενημερώνει η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου «συμπίπτει με το καλωσόρισμα των 135 νέων μελών της (σκηνοθέτες και σκηνοθέτιδες, παραγωγοί, ηθοποιοί, σεναριογράφοι, διευθυντές και διευθύντριες φωτογραφίας, μοντέρ και μοντέζ, σκηνογράφοι, ενδυματολόγοι, συνθέτες, ηχολήπτες και ηχολήπτριες, σχεδιαστές και σχεδιάστριες ήχου, μιξάζ, μακιγιάζ, οπτικών και ειδικών εφέ, animators, υπεύθυνοι και υπεύθυνες εργαστηρίων, θεωρητικοί και κριτικοί του κινηματογράφου, εκπρόσωποι θεσμών, διανομείς και αιθουσάρχες).

Θα επιλέξουν τις φετινές υποψηφιότητες για τα 20 βραβεία που θα απονεμηθούν, ανάμεσα σε 18 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 15 μεγάλου μήκους ντοκιμαντέρ, 29 μικρού μήκους μυθοπλασίας, 11 μικρού μήκους ντοκιμαντέρ και 4 ταινίες animation.

Οι υποψήφιες ταινίες στην κατηγορία "Μεγάλου μήκους μυθοπλασίας":

  1. @9 : Στα Εννιά του Άγγελου Σπάρταλη
  2. Άλυτη του Μίνωα Νικολακάκη
  3. Η Ανάκριση του Παναγιώτη Πορτοκαλάκη
  4. Ο Απόστρατος του Ζαχαρία Μαυροειδή
  5. Για Θύμισέ Μου των Αντώνη Ρενιέρη και Μαρίας Σβολιαντοπούλου
  6. Δεν Θέλω να Γίνω Δυσάρεστος, Αλλά Πρέπει να Μιλήσουμε για Κάτι Πολύ Σοβαρό του Γιώργου Γεωργόπουλου
  7. Εξορία του Βασίλη Μαζωμένου
  8. Ευτυχία του Άγγελου Φραντζή
  9. Ζίζοτεκ του Βαρδή Μαρινάκη
  10. Το Θαύμα της Θάλασσας των Σαργασσών του Σύλλα Τζουμέρκα
  11. Περιμένοντας τη Νονά του Νίκου Ζαπατίνα
  12. Περσεφόνη του Κώστα Αθουσάκη
  13. Πολιορκία στην Οδό Λιπέρτη του Σταύρου Παμπαλλή
  14. Τρεις Αδερφές του Emin Alper
  15. Tσάρλι του Θανάση Τσαλταμπάση
  16. Φαντασία του Αλέξη Καρδαρά
  17. Cosmic Candy της Ρηνιώς Δραγασάκη
  18. Winona του Αλέξανδρου Βούλγαρη

Οι υποψήφιες ταινίες στην κατηγορία "Μεγάλου μήκους ντοκιμαντέρ":

  1. Τα 4 Επίπεδα της Ύπαρξης της Ηλιάνας Δανέζη
  2. Αμυγδαλιά της Χριστίνας Φοίβης Θωμοπούλου
  3. Από τον Τρόμο στην Αντίσταση, Ναζιστικό Στρατόπεδο Π. Μελά, Θεσσαλονίκη 1941-1944 του Γιώργου Κεραμιδιώτη
  4. ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη του Σταύρου Ψυλλάκη
  5. Ο Ηρακλής, ο Αχελώος κι η Μεσοχώρα του Δημήτρη Κουτσιαμπασάκου
  6. Λαβύρινθος του Δημήτρη Αθανίτη
  7. Ματαρόα. Το Ταξίδι Συνεχίζεται του Ανδρέα Σιαδήμα
  8. Μέχρι τη Θάλασσα του Μάρκου Γκαστίν
  9. Νίκος Καβουκίδης, Η Δύναμη της Εικόνας του Μενέλαου Κυρλίδη
  10. Ορεινές Συμφωνίες του Βαγγέλη Ευθυμίου
  11. Όταν ο Βάγκνερ Γνώρισε τις Ντομάτες της Μαριάννας Οικονόμου
  12. Όταν Φυσάει Νοτιάς της Καλλιόπης Λεγάκη
  13. Πίσω από τον Τοίχο της Νεφέλης Σαρρή
  14. Diamonds in the Night Sky του Μελέτη Μοίρα
  15. Ιrving Park του Παναγιώτη Ευαγγελίδη

Οι υποψήφιες ταινίες στην κατηγορία "Μικρού μήκους μυθοπλασίας":

  1. Αγάπα με του Αντώνη Σαμουράκη
  2. Άννα και Φαίδρα της Ελίνας Πάνικ
  3. Η Απόσταση Ανάμεσα στον Ουρανό κι Εμάς του Βασίλη Κεκάτου
  4. Το Βάρος της Θάλασσας του Κωστή Αλεβίζου
  5. Βασιλικός του Βαγγέλη Σέρφα
  6. Γιαζίντι του Έκτορα Σακάλογλου
  7. Για χρόνια πλάγιαζα νωρίς του Ιάκωβου Παναγόπουλου
  8. Γιος του Κώστα Τατάρογλου
  9. Η Γραμμή του Λουκά Αγέλαστου
  10. Ελληνικόν του Κωνσταντίνου Πρέπη
  11. Η Έμιλυ στην Χώρα των Πάγων της Όλγας Παπαμιχάλη
  12. Ιφιγένεια: Όχι Πια Δάκρυα του Γιώργου Γεωργακόπουλου
  13. Καρτ-Ποστάλ από το Τέλος του Κόσμου του Κωνσταντίνου Αντωνόπουλου
  14. Ο Μάγκας του Αλέξανδρου Κακανιάρη
  15. Μίλα του Ανδρέα Βακαλιού
  16. Όλες οι Φωτιές η Φωτιά του Ευθύμη Kosamund Σανίδη
  17. Παγίδα του Βασίλη Γουδέλη
  18. Ρουζ του Κωστή Θεοδοσόπουλου
  19. Cloud του Μιχάλη Δημητρίου
  20. Electric Swan της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη
  21. Index του Νικόλα Κολοβού
  22. Log Out του Αλεξάνδρου Τηλιόπουλου
  23. Marie του Παναγιώτη Κράββαρη
  24. Re Live των Σωτήρη Πετρίδη και Τάνιας Ναναυράκη
  25. Route-3 του Θανάση Νεοφώτιστου
  26. Sable Noir του Θανάση Τρουμπούκη
  27. Sad Girl Weekend των Λήδας Βαρτζιώτη και Δημήτρη Τσακαλέα
  28. Seawolf του Χρήστου Σιταρίδη
  29. W του Στέλιου Κουπετώρη

Οι υποψήφιες ταινίες στην κατηγορία "Μικρού μήκους ντοκιμαντέρ":

  1. 9+1 Μοναξιές του Πατέρα της Καλλιόπης Κατσιδονιώτη
  2. Η Επιστροφή του Προμηθέα του Κυριάκου Κατζουράκη
  3. Κ.Π.Καβάφης, Η Πόλις (Όπου το Μάτι μου Γυρίσω) του Αρίσταρχου Παπαδανιήλ
  4. Τα Καναρίνια του Γιώργου Κυβερνήτη
  5. Κρίση της Βίβιαν Παπαγεωργίου
  6. Μινωιτών και Κρητών Γεύσεις της Ελένης Βλάσση
  7. Σέριφος: Η Σιδηρά Νήσος του Γιώργου Ζωίλη
  8. Σκοπελίτης ή Το Πλοίο του Γιώργου Γκότζου
  9. Ο Χειροπαλαιστής του Γιώργου Γούση
  10. Citizen Europe των Ανδρέα Αποστολίδη και Αγγελικής Αριστομενοπούλου
  11. Ovil and Usman του Δημήτρη Γέρου

Οι υποψήφιες ταινίες στην κατηγορία "Μικρού μήκους animation":

  1. Βίαιη Εξίσωση του Αντώνη Ντούσια
  2. Heatwave του Φωκίωνα Ξένου
  3. Land των Θεοδώρας Πασκουινέλλι και Αντζέλικας Λένα
  4. The White Wings των Παρασκευής Μαρκάτου και Πηνελόπης Μπεκιάρη

Τα 20 βραβεία που θα απονεμηθούν είναι:

Βραβείο καλύτερης ταινίας

Βραβείο καλύτερης ταινίας ντοκιμαντέρ

Βραβείο καλύτερης ταινίας μικρού μήκους

Βραβείο καλύτερης ταινίας μικρού μήκους ντοκιμαντέρ

Βραβείο καλύτερης ταινίας μικρού μήκους animation

Βραβείο σκηνοθεσίας

Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη

Βραβείο σεναρίου

Βραβείο α΄ γυναικείου ρόλου

Βραβείο α΄ ανδρικού ρόλου

Βραβείο β΄ ανδρικού ρόλου

Βραβείο β΄ γυναικείου ρόλου

Βραβείο φωτογραφίας

Βραβείο μοντάζ

Βραβείο πρωτότυπης μουσικής

Βραβείο σκηνογραφίας

Βραβείο ενδυματολογίας

Βραβείο ήχου

Βραβείο μακιγιάζ

Βραβείο ειδικών εφέ

Σχόλια